Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Balet

Spící krasavice

Petr Iljič Čajkovskij

Balet Márcii Haydée na motivy pohádky Charlese Perraulta.

Státní opera
Pro celou rodinu
Vhodné k maturitě

Vyberte datum

 • říjen
 • listopad
  říjen 2023

  sobota 28. 10.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě

  neděle 29. 10.
  14:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Doprovodný program ND+
  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě
  Autogramiáda

  neděle 29. 10.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě
  listopad 2023

  pátek 3. 11.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě

  sobota 11. 11.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě

  neděle 12. 11.
  14:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě

  neděle 12. 11.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Státní opera

  Přibližná délka představení

  2 hodiny 50 minut, 1 přestávka (20 minut)

  Premiéra

  Česká premiéra

  Márcia Haydée & Filip Barankiewicz na YouTube
  Online Interview
  Márcia Haydée & Filip Barankiewicz na YouTube
  Pro Národní divadlo je obrovskou ctí, že Márcia Haydée přicestovala do Prahy, aby svůj balet se souborem Baletu ND osobně nastudovala. Její návštěva se tak stala nejen výjimečnou kulturní událostí, ale i nevšedním příkladem houževnatosti a uměleckého nasazení navzdory těžkostem covidové doby. O to víc si vážíme online interview, které vzniklo u příležitosti nastudování baletu Spící krasavice v Praze ve Státní opeře v průběhu března 2021.

  Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy měl původně premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

  Přehrajte si
  podcast

  Účinkující

  • 2023-2024

  O inscenaci

  Pohádkový balet Márcii Haydée

  Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy, na motivy pohádky Charlese Perraulta, měl původně premiéru na konci devatenáctého století v Petrohradě. Nyní vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

  Od premiéry v roce 1987, kdy Márcia Haydée uvedla tento titul ve Stuttgartském baletu, zakotvila její Spící krasavice pevně v baletním světě. Zhlédli ji diváci v Chile, Belgii, Austrálii, Jižní Koreji, Švédsku a Kanadě a nyní doputuje do zrekonstruované budovy Státní opery v Praze jako podobenství o znovuoživení krásy a věčném boji zla s dobrem.

  Univerzální zápas dobra se zlem
  Před vytvořením vlastní choreografie se Márcia HaydéePetipovým klasickým dílem setkala mnohokrát: Byl to vůbec první balet, který jako holčička viděla, a později v mnoha verzích sama tančila. Když se v roce 1961 ucházela o angažmá u Johna Cranka, předvedla mu variace ze Spící krasavice a ve stejném souboru debutovala jako Princezna Florina (v pas de deux s Modrým ptákem). Zevrubná znalost díla jí tak poskytla pevný základ, na němž vystavěla svou vlastní interpretaci verze Spící krasavice. Zároveň se jednalo o vůbec první choreografii, kterou Haydée vytvořila.
  Důraz přitom kladla kromě princezny Aurory a prince Désirého hlavně na postavu víly Carabosse, která prostupuje celým baletem. Objeví se i v závěru při svatební oslavě, aby nám připomněla, že zlo je stálou součástí našeho světa. „Pro mě je Spící krasavice především příběhem o zlé víle,“ popisuje choreografka Márcia Haydée svou vizi, „Dobro i zlo máme každý v sobě, je to univerzální zápas.“

  Obsah baletu
  Po mnoha letech se králi a královně konečně narodí děvčátko. V rámci oslavy křtin přicházejí víly s přáním všeho dobrého. Jenomže ceremoniář Catalabutte zapomene pozvat vílu Carabosse. Uražená Carabosse je plná hněvu a uvalí na děťátko kletbu: Princezna Aurora se v den svých šestnáctých narozenin píchne do prstu o vřeteno a zemře. Zděšení celého dvora mírní Šeříková víla, která se prokletí postaví: Aurora se píchne, ale nezemře, nýbrž upadne do stoletého spánku, z něhož ji může probudit polibek z pravé lásky.
  Kletba se naplní – nicméně o sto let později má Princ Desiré vidění, Šeříková víla mu ve snu ukáže spící Auroru a cestu k ní. Princ je očarován princezniným půvabem a probudí ji polibkem. Láska je nejmocnější zbraní proti zlobě temné Carabosse.
  Svatba princezny Aurory a prince Desirého se slaví na zářivém maškarním plese, tančí zde řada pohádkových postav. Šeříková víla svazku milenců žehná. Zdáli je však sleduje Carabosse… Zlo i dobro dál zůstavají součástí života.

  Sólisté a sbor Baletu Národního divadla, studenti Taneční konzervatoře Hl. města Prahy, žáci Baletní přípravky ND a externisté
  Orchestr Státní opery

  Fotograf vizuálu: The Queens (Alexandre Katsapov, Mario Bakuš)
  Fotografové inscenace: Martin Divíšek, Serghei Gherciu

  Vhodné pro publikum od 5 let.

  Partnerem inscenace je společnost PRECIOSA, která zdobí inscenaci svými šperky.

   

  Podcasty

  V roli: GIOVANNI ROTOLO jako Carabosse
  V roli: GIOVANNI ROTOLO jako Carabosse
  00:0025:42
  Starring: GIOVANNI ROTOLO as Carabosse
  Starring: GIOVANNI ROTOLO as Carabosse
  00:0024:10
  K jádru věci: SPÍCÍ KRASAVICE
  K jádru věci: SPÍCÍ KRASAVICE
  00:0035:13
  Speciál: Ze života tanečnice
  Speciál: Ze života tanečnice
  00:0026:19

  Foto a video galerie

  Márcia Haydée & Filip Barankiewicz

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Detail zboží

  Program Spící krasavice

  programová brožura k inscenaci Spící krasavice

  70 Kč

  Mohlo by vás zajímat

  Partneři inscenace
  Spící krasavice
  Preciosa

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. září od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce února 2024.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u Státní opery

  Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

  Občerstvení ve Státní opeře

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

  Nápojový lístek (PDF, 60 kB)