Podcast Národní divadlo

Podcast české první scény. Národ tobě! A přímo do uší. Činohra, Opera, Balet a Laterna magika. 4 soubory, 4 scény. Pohled na jeviště i do zákulisí.

Podcast Národního divadla je k dispozici na běžných podcastových aplikacích SpotifyApple PodcastsGoogle Podcasts a dalších... Přidejte si nás mezi své oblíbené kanály a nepřijdete o nic, co se u nás děje!

K jádru věci

Prvním pořadem, který Národní divadlo na svém kanále uveřejnilo, je série s titulem K jádru věci. V prvních čtyřech dílech představuje každý ze souborů vznik jedné své aktuální inscenace. O každé z nich se posluchač dozví nejen základní informace, ale i detaily, které by jinde těžko našel. Ale pozor: podcast může prozrazovat děj.

 

Magazín 01 – Národ tobě v březnu

Diváci do divadla stále nesmějí, ale to neznamená, že se za zavřenými dveřmi nic neděje. Naopak. Tohle je první vydání Magazínu, kterým vás budou provázet Lucie Juřičková a David Matásek. Reportáže natáčela Lucie Kryzová, která vás vezme s sebou. Kam? Na zkoušku inscenace celé z papíru, na setkání baletky s kapelou Mig21, za Donem Giovannim, nebo třeba do filmového studia. Nahlédněte s Lucií pod pokličku…

 

Speciál: Ze života tanečnice

Jak vypadá den v životě profesionální tanečnice? Kateřina Hanáčková si v novém podcastovém Speciálu povídala s demisólistkou baletu Národního divadla Radkou Zvonařovou. Dozvíte se, jak je pro baletku důležitá rutina. Jakou roli hraje talent a jakou disciplína? A jak moc balet bolí? Proč večer po odtančeném představení nemůže Radka usnout? Spolu s Kateřinou se vydáte na každodenní trénink, na zkoušku baletu Spící krasavice i na důležitou zkoušku orchestru. Nechte se vtáhnout do světa dřiny a potu, ale také něžné krásy a dechberoucí lehkosti.

 

K jádru věci: Tosca

Tosca – jedno z nejintimnějších operních dramat Giacoma Pucciniho a také jedno z nejkrvavějších. Dokonce se o Tosce mluví jako o operním thrilleru. V roce 1947 se s touto operou setkal Josef Svoboda, český scénograf, který proměnil tvář světového divadla. Jeho grandiózní řešení Toscy vstoupilo do dějin. A naše inscenace, kterou hrajeme od září 2020 na jevišti Státní opery, je založena na replice Svobodovy legendární scénografie. Lze žít jen pro umění a pro lásku? Je policejní vyšetřovatel Scarpia snad nejzápornější postava opery vůbec? Jak vypadá operní romantický trojúhelník a co je to pornofonie? Vstupte spolu s operním dramaturgem Ondřejem Hučínem do víru, který stáhne na samé dno spolu s nevinnými oběťmi i jejich pronásledovatele.

 

Speciál: Nová vize Laterny magiky

Soubor Laterny magiky má od ledna nového uměleckého šéfa. Je jím Radim Vizváry - světově oceňovaný mim, režisér, choreograf a držitel ceny Thálie v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr. Jaká je jeho koncepce a co chce v Laterně magice změnit? Jak si představuje „nového diváka“, který přijde do divadla po pandemii? Jak probíhají přípravy jeho první inscenace Zázrak (s)tvoření? A k čemu potřebuje Radim Vizváry téměř kilometr papíru? O tom všem si s ním povídal profesor a bývalý dramaturg Laterny magiky Václav Janeček.

 

K jádru věci: Král Oidipús

Řecká tragédie Král Oidipús patří mezi absolutní klasiky světového dramatu. V čem je toto nastudování režiséra Jana Friče výjimečné? Jak uvažovali tvůrci o inscenování antické hry a v čem k nám i po několika tisíciletích promlouvá? Chcete se dozvědět něco o největší kadidelnici na světě? Poslechněte si podcast K jádru věci, v němž společně s dramaturgyní Ninou Jacques rozkrýváme pozadí Oidipova mýtu a vezmeme vás do zákulisí největšího divadelního rituálu ve „Zlaté kapličce“.

 

Speciál: Divadlo mimo divadlo

Divadla jsou momentálně zavřená. Jak se s touto situací vypořádává Činohra Národního divadla? Lze v takových podmínkách vůbec tvořit divadlo? V podcastovém Speciálu s názvem Divadlo mimo divadlo vám představíme tři vznikající projekty, které hledají nové cesty, jak se dostat k vám, k divákům. Režisér Jiří Havelka připravuje sérii videí s názvem Očitý svědek. Projekt Ty v mém domě režiséra Jiřího Austerlitze bude audiostopa přímo do vašich telefonů. A divadlo bez divadla právě připravuje také režisérka Kamila Polívková – z plánované inscenace Duchové jsou taky jenom lidi se stane téměř virtuální realita. Speciálem vás provází dramaturgyně Nina Jacques.

 

K jádru věci: Rusalka (2005, 2009)

Je Dvořákova Rusalka pohádkou nebo pohanským mýtem o přírodě a člověku? Národní divadlo nabízí svým divákům Rusalky hned dvě. Ve Státní opeře můžete zhlédnout pohádkově výpravnou inscenaci Zdeňka Trošky, v Národním divadle pak inscenaci Jiřího Heřmana určenou pro ty, které fascinuje jazyk moderního divadla a rádi pronikají pod povrch věcí. Co zpívá Rusalka Měsíci ve své nejslavnější árii? Proč ji Vodník zrazuje, aby nechtěla duši? Co přináší komické postavy Kuchtíka a Hajného? Co všechno uslyšíte v Dvořákově hudbě? Operní dramaturg Ondřej Hučín odkrývá vrstvy tajemné opery plné metafor a symbolů…

 

K jádru věci: Kouzelná země

Proč jsme na repertoár Činohry Národního divadla vybrali Kouzelnou zemi, jak k ní přistoupil režisér Jan Mikulášek, jak vznikala dramatizace a co na ni řekl Jáchym Topol? Kdo jsou hlavní postavy inscenace v podání Davida Prachaře, Roberta Mikluše, Oskara Hese a Jindřišky Dudziakové? A jak vyřešil bažinu na jevišti scénograf Marek Cpin? Poslechněte si podcast K jádru věci s dramaturgyní Martou Ljubkovou o tajemných hlubinách Topolovy práce a magickém rukopisu Jana Mikuláška.

 

K jádru věci: Prodaná nevěsta

Smetanova Prodaná nevěsta je evergreen českého divadla a hudby. Opera, jejíž dobrosrdečný, ale také poťouchlý a kousavý humor nemíří na nikoho jiného než na nás samotné. Uvádíme Prodanou nevěstu v jubilejní dvacáté inscenaci a poprvé v historii Národního divadla ji režírovala žena, Magdalena Švecová. Kdo by neznal slavnou píseň „Proč bychom se netěšili“, je opravdu tak pozitivní? Jak vypadá portrét české vesnice z pera Karla Sabiny a Bedřicha Smetany? Jak to dopadne s láskou Jeníka a Mařenky? A může postava v opeře koktat? Je Prodaná nevěsta o lásce, penězích a pivu? Operní dramaturg Ondřej Hučín přemýšlí v podcastu K jádru věci o Prodané nevěstě mimo jiné jako o grotesce. 

 

K jádru věci: Labutí jezero

Ikonický Čajkovského balet je výzvou pro každý baletní soubor. Balet Národního divadla je prvním velkým souborem mimo německé prostředí, který získal povolení inscenovat titul v choreografii Johna Cranka, navíc v originální kostýmní a scénické výpravě. Baletní mistryně Tereza Podařilová vám prozradí, jak se balerína připravuje na náročnou dvojroli Odetty/Odilie. Poznáte, v jakém momentu se princ Sigfried zamiluje do labutě? Víte, která balerína poprvé otočila neuvěřitelných 32 fouettés? Podcast K jádru věci s PR baletu Kateřinou Hanáčkovou a primabalerínou Terezou Podařilovou o okouzlující lehkosti labutí na jevišti a velké dřině tanečníků na zkouškách.

 

K jádru věci: Zahrada

Prolezeme společně dírou v plotě a vkročíme do Zahrady neomezené dětské fantazie a vzpomínek. Autorská tanečně vizuální inscenace vznikla k výročí fenoménu Laterny magiky. Režisér inscenace Zahrady Pavel Knolle vám dá nahlédnout pod pokličku specifické tvorby pro Laternu magiku. Jak moc je inscenace inspirovaná Zahradou Jiřího Trnky? Jak tvořila výtvarnice Tereza Bartůňková květiny, broučky i vlaštovky? Kdo je Kocourem, který stráží Zahradu? A můžete tam potkat i Velrybu? Ponořte se s podcastem K jádru věci do vzpomínek a třeba v něčem poznáte i svoje dětství…

  

Teaser

Národ tobě! A přímo do uší. Od ledna 2021.

Pořady pro uvedené a další podcasty vyrábí Národní divadlo ve spolupráci se Storylab Audio. Režie a střih Damian Machaj, dramaturgie Lucie Kryzová, zvukový mix Ondřej Kalous.