Aktuálně z Baletu
O nás
Baletní soubor Národního divadla v Praze má pevné místo ve středoevropském kontextu. S jeho založením v roce 1883 vznikla souvislá vývojová tradice českého profesionálního tance. V současnosti je Balet ND nejpočetnějším souborem v České republice a kosmopolitním tělesem, v němž působí osmdesátdva tanečníků osmnácti národností. Tato rozmanitost poskytuje souboru barevnou škálu výrazových možností, reprezentujících odlišné národnosti, jejich různý charakter a temperament. Jedná se o prolínání mnoha tanečních škol a stylů, o vzájemné obohacování a inspiraci.
Dialog Baletu Národního divadla s globální taneční scénou se rozvíjí už dvacet let, dnes v tomto trendu pokračuje umělecký ředitel Filip Barankiewicz.
Věhlas souboru ve světě se projevuje jeho častou spoluprací se zahraničními choreografy, inscenátory a designéry. Právě zkušenost s odlišnými pohybovými slovníky je kořením umělecké práce a napomáhá souboru najít vlastní středoevropskou identitu.
Repertoár Baletu Národního divadla je pestrý. Tradičnímu klasickým dílům i modernímu tanečnímu divadlu vdechuje originální umělecký charakter. Dramaturgická linka nabízí nejen proslulé dějové balety, v nichž ožívají velké příběhy (Spící krasavice, Marná opatrnost, Labutí jezero, Oněgin, Louskáček – Vánoční příběh), ale i fascinující komponovaná představení moderních choreografů (Forsythe/Clug/Mc Gregor - chor. William Forsythe, Edward Clug a Wayne McGregor; Phoenix – chor. Alejandro Cerrudo, Douglas Lee a Cayetano Soto; Kylián – Mosty času, chor. Jiří Kylián) a v neposlední řadě i současné balety (Leonce & Lena, chor. Christian Spuck; Kafka: Proces, chor. Mauro Bigonzetti.
Sezona 2022/2023 představí divákům další tři zajímavé premiéry
Jako první bude uveden na scénu Stavovského divadla dramatický balet Johna Neumeiera, který vznikl na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse na hudbu Sergeje Prokofjeva a Alfreda Schnittkeho. Nastudování tohoto titulu je neobyčejně důležitým počinem pro baletní dramaturgii, protože je to historicky poprvé, co se jméno slavného choreografa Johna Neumeiera objevuje na repertoáru Baletu Národního divadla. Tramvaj do stanice Touha je hluboký psychologický příběh, který se stal klasikou amerického dramatu. Česká premiéra (15. prosince 2022) ve Stavovském divadle bude pokračováním dramaturgické linky narativních komorních titulů světového tanečního divadla inspirovaných významnou literární předlohou, jakými dosud byly například balety Kafka: Proces nebo Leonce & Lena.
Znovuobnovená premiéra oblíbeného baletu Popelka (23. března 2023 v Národním divadle) z dílny významného francouzského choreografa Jeana-Christopha Maillota , vůdčí osobnosti slavného souboru Les Ballets de Monte-Carlo, odráží další dramaturgickou linii Baletu ND – vracet na jeviště tituly, které se v minulosti staly velice žádané a jejichž kvalita a význam nikdy neztratili svou uměleckou hodnotu či aktuální výpověď. Kouzelný příběh o půvabné dívce Popelce odráží Maillotův velmi osobitý styl založený na vytříbeném pojetí baletů se zvláštní krásou moderní estetiky a výjimečné energie, které prostupují všechny její složky – hudební, výtvarnou, režijní a choreografickou.
Vyvrcholením divadelním sezony pak je premiéra romantického baletu La Sylphide. Titul uvedeme v produkci a choreografii Johana Kobborga, podle Augusta Bournonvilla, jehož původní adaptace titulu je považována za zcela zásadní.
Johan Kobborg působil jako první sólista Dánského královského baletu i Královského baletu v Londýně. Věnuje se choreografii a režii. Jeho La Sylphide je poctou Augustu Bournonvillovi a jeho stylu, který řadíme ke světovému kulturnímu bohatství.