Balet

Phoenix

Světová premiéra
O termínu uvedení vás budeme informovat

Národní divadlo
Moderní zpracování
Současné divadlo
Premiérový titul

Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.

Vyberte datum

  únor 2021

  čtvrtek 4. 2.
  19:00

  Zrušeno
  Moderní zpracování
  Současné divadlo
  Premiérový titul

  sobota 6. 2.
  14:00

  Zrušeno
  Moderní zpracování
  Současné divadlo
  Premiérový titul

  sobota 6. 2.
  19:00

  Zrušeno
  Moderní zpracování
  Současné divadlo
  Premiérový titul

  sobota 13. 2.
  14:00

  Zrušeno
  Moderní zpracování
  Současné divadlo
  Premiérový titul

  sobota 13. 2.
  19:00

  Zrušeno
  Moderní zpracování
  Současné divadlo
  Premiérový titul

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Inscenace s názvem Phoenix nabízí tři zcela původní choreografie, vytvořené přímo pro soubor Baletu ND. Jde o příležitost ztvárnit originální díla současného baletu, odvahu rozvinout interpretační dovednosti a následovat nové choreografické hlasy.

  V dobách nejistoty a zmatku je fénix symbolem síly, přeměny a obrody. Pouze z popela toho, čím jsme byli, se můžeme znovuzrodit a stát se tím, čím se stát máme.

  Účinkující

  • 2020-2021

  Tvůrci

  O inscenaci

  Mytický fénix byl původně zobrazován jako volavka (jmenoval se „boinu“) a zjevoval se vždy po záplavách; lidé věřili, že se narodil z vody, kterou považovali za prvopočáteční živel. Fénix se však rodí sám ze sebe, podobně jako slunce. Panuje představa, že sám sebe spaluje a vstává z vlastního popela k novému životu. Z popela pak povstává Fénix omlazený; logika úvahy by mohla spočívat i v tom, že staré síly obnovuje a nabývá sil nových…

  Také sezona 2020/2021 Baletu ND se nese ve znamení obrody Fénixe, a to díky novým uměleckým zážitkům. Světová premiéra, za kterou stojí tvůrci Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto, překypuje kreativní energií.

  Fénix je metaforou znovuobnovení života a zmrtvýchvstání. A tato představa je klíčová. Nejen pro krásu divadla, naše hodnoty a svět umění. Ale i potažmo i pro celou společnost, pro podstatu bytí.

  Douglas Lee je britský nezávislý choreograf. Jeho díla uvedly v premiéře Stuttgartský balet, Norský národní balet, New York City Ballet, Nederlands Dans Theater a další soubory. Jeho opus Snow Was Falling pro Perm Opera Ballet získal prestižní Zlatou masku za nejlepší choreografii roku 2016. Jeho tvorba není neznámá ani v Praze, Mask Duet byl uveden ve Stavovském divadle v rámci listopadového Sametového gala 2019.

  Alejandro Cerrudo působil v souborech Victor ullate Ballet, Stuttgartský balet a Nederlands Dans Theater 2. Je stálým choreografem Hubbard Street Dance v Chicagu a jeho krátké dílo Paco Pepe Pluto měli diváci také možnost zhlédnout v rámci zmíněného Sametového gala 2019.

  Cayetano Soto: „Stejně jako Pedro Almodóvar ve filmu, Cayetano Soto rozvrací krásu a buduje cosi nového,“ píše Washington Post. Oceňovaný choreograf, který nastálo pracoval pro kanadský Ballet BC, je ve světě současného baletu originálním hlasem, jenž hovoří odvážným a nevšedním jazykem. Na zakázku tvoří pro různé soubory, například Opera Ballet van Vlaanderen, Ballet du Capitole, Compañia Nacional de Danza, Stuttgarter Ballett, Ballett Zürich nebo Nederland Dans Theater.

   

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.