Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
La SylphideLa Sylphide
Balet

La Sylphide

Premiéra 11. května 2023 ve Státní opeře

Státní opera
Premiérový titul

Vyberte datum

 • duben 2024
 • červen 2024
  duben 2024

  sobota 13. 4.
  14:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  Premiérový titul

  neděle 21. 4.
  19:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  Premiérový titul
  červen 2024

  čtvrtek 13. 6.
  19:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  Premiérový titul

  sobota 15. 6.
  14:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  Premiérový titul

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Státní opera

  Přibližná délka představení

  1 hodina 40 minut, 1 přestávka (25 minut)

  Premiéra

  11. květen 2023

  Světová premiéra baletu La Sylphide se odehrála v roce 1832 v Pařížské opeře v choreografii Filippa Taglioniho. Čtyři roky poté uvedl dánský choreograf August Bournonville v Kodani svou verzi baletu s hudbou norského skladatele Hermana von Løvenskjolda. V hlavní roli vystoupila Lucile Grahn a sám Bournonville ztvárnil postavu Jamese. Od té doby se stala La Sylphide perlou romantického repertoáru.

  Přehrajte si
  podcast

  Účinkující

  • 2023-2024

  O inscenaci

  Balet Národního divadla v Praze uvede La Sylphide v choreografii Johana Kobborga, znalce Bournonvillova dědictví.

  Johan Kobborg působil jako první sólista Dánského královského baletu i Královského baletu v Londýně. Věnuje se choreografii a režii. Jeho La Sylphide je poctou Augustu Bournonvillovi a jeho stylu, který řadíme ke světovému kulturnímu bohatství.

  Jsem Sylfida…přicházím z jiného světa a ty o mně sníš.
  A opravdu – už brzy James zjistí, že i když je to přelud, bude jí posedlý, bude ji milovat.

  Balet La Sylphide líčí příběh mladého Skota Jamese, jehož mysl je rozpolcená, je nepokojný. Ačkoli zbožňuje svou něžnou Effie, touží po jiném světě, jeho sny přesahují pozemskou existenci. Je správné snít o sylfidách právě v den své svatby? A víla přichází, stává se neuchopitelným symbolem jeho tužeb, odláká ho do lesa. Jenže vílu nelze polapit, pokaždé, kdy se po ní James natáhne, unikne mu. A když ji konečně obejme, víla umírá. Sylfidy nemohou žít lidskou lásku…

  Málokteré dílo zaujímá v dějinách umění tak výjimečné postavení jako balet La Sylphide. Víla, která v mušelínovém kostýmu s křidélky a s novou svébytnou taneční technikou dokázala přinést divákům zcela jiný svět – kouzlo nadpozemských bytostí, touhu po snu. Balet La Sylphide obsahuje střet mezi nereálným a reálným světem, chemii ničivé lásky a silné emoce.

  La Sylphide Johana Kobborga byla nastudována na řadě světových prestižních scén. Premiéra se odehrála v roce 2005 v Královském baletu v Londýně a Johan Kobborg byl za ni nominován na cenu Laurence Oliviera. Úspěšné bylo i nastudování z roku 2008 ve Velkém divadle v Moskvě, které získalo hned tři nominace na ceny Zlatá maska ​​2009 (za nejlepší inscenaci roku, za nejlepšího choreografa a pro hlavní pár). V roce 2014 byla bukurešťská inscenace v Rumunsku označena jako „výkon roku“. Kobborgovu La Sylphide uvedla také věhlasná baletní tělesa jako Curyšský balet, Litevský národní balet, Kanadský národní balet, Atlanta Ballet – a premiéru v roce 2023 plánuje i floridský Sarasota Ballet.

  Fenomén Bournonville je nadčasový. Je to nezaměnitelný, svébytný styl, který udává tón dánské taneční škole a od doby svého vzniku se téměř nezměnil. Přesto ovlivnil techniku klasického tance, baletní repertoár – režijní a inscenační postupy, výuku tance. Bournonvillův rukopis se od ostatních baletních slovníků liší mimo jiné tím, že obsahuje speciální enchaînements. Mezi hlavní rysy bournonvillského stylu patří půvab, lehkost a harmonie.

  Podcasty

  K jádru věci: LA SYLPHIDE
  K jádru věci: LA SYLPHIDE
  00:0016:10

  Foto a video galerie

   Sdílet na sociálních sítích

   Z našeho e-shopu

   Detail zboží

   Plakát La Sylphide

   plakát k inscenaci La Sylphide

   99 Kč

   Poslední kus skladem

   Mohlo by vás zajímat

   Praktické informace

   Kde si koupit vstupenky

   Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. září od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce února 2024.

   Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

   Co si vzít na sebe?

   Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

   Parkování u Státní opery

   Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

   Občerstvení ve Státní opeře

   Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
   Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

   Nápojový lístek (PDF, 60 kB)