Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Činohra

Bakchantky

Eurípidés

Premiéry 16. a 17. února 2023 ve Stavovském divadle

Stavovské divadlo
Premiérový titul

Vyberte datum

 • únor 2023
 • březen 2023
 • červen 2023
  únor 2023

  čtvrtek 16. 2.
  19:00

  Prodej nezahájen

  1. premiéra
  Premiéra
  Premiérový titul
  březen 2023

  středa 1. 3.
  19:00

  Prodej na předplatné

  Premiérový titul

  středa 15. 3.
  19:00

  Prodej na předplatné

  Premiérový titul

  čtvrtek 16. 3.
  19:00

  Prodej na předplatné

  Premiérový titul
  červen 2023

  úterý 13. 6.
  19:00

  Prodej na předplatné

  Premiérový titul

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Stavovské divadlo

  Nastudování

  V češtině

  Premiéra

  16. únor 2023

  Zpráva o tom, jak kdesi za humny probíhá největší večírek všech dob.

  Účinkující

  • 2022-2023

  O inscenaci

  Do Théb přichází bůh Dionýsos, aby zdejší obyvatele zasvětil do svého kultu, jehož součástí jsou i jeho stoupenkyně bakchantky.

  Vášnivé ženy se během podivného rituálu oddávají orgiím a propadají do stavu připomínajícího absolutní šílenství. Jejich počínání se ovšem nelíbí thébskému vládci Pentheovi, jenž se dostává s neznámým cizincem do konfliktu. Bohužel netuší, kdo je jeho soupeřem, a nedbá rad svého okolí, aby projevil pokoru. Jenže příchod nového boha nepředstavuje nutně spásu, ale nový řád bez pochyb. Kdo tedy má pravdu? Pentheus, který nechce pochopit, ale spíše pevně uchopit svět, nebo „aranžér davu“ Dionýsos? Možná, že rovnováha nemůže být nikdy bez chaosu…

  Eurípidova (asi 480 př. n. l. – 405 př. n. l.) hra Bakchantky přináší do Stavovského divadla zejména témata pokory a msty, davového šílenství, ale i travestie. Zabývá se totiž konfliktem, který vzniká nejen v jednotlivci, ale rovněž i v celém společenství v důsledku popření náboženství. A klade nám nadčasové otázky. Považujeme se za ateisty, ale v hloubi své duše se víry chtě nechtě stále dotýkáme, transcendence je přece stále přítomná i dnes – jde o rozměr života, který nelze pojmenovat, ale pouze prožít. V době masivního šíření informací a dat všeho druhu, kdy se virtuálním prostorem šíří nevyvratitelné „pravdy“, kdy racionalita vyklízí pole nepodloženým tvrzením a bludům, se zdá, že naše civilizace nevyhnutelně míří do záhuby. Lidé se požírají mezi sebou navzájem, bijí se kyji, koušou si hlavy, ztrácejí se v nezadržitelném běsnění…

  Druhá premiéra ve Stavovském divadle bude patřit Janu Fričovi a jeho svébytné interpretaci antiky. Bakchantky uvedeme v novém překladu Matyáše Havrdy a Petra Borkovce, který vznikl přímo pro Národní divadlo.

   

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. srpna od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce ledna 2023.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u Stavovského divadla

  U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).

  Občerstvení ve Stavovském divadle

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou. 

  Nápojový lístek (PDF, 70 kB)