Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Kouzelný cirkus online, foto Serghei GherciuKouzelný cirkus online, foto Serghei Gherciu
Laterna magika

Kouzelný cirkus online

V současné době je přehrávání pozastaveno

Online
Online
Zdarma

Základní informace

Kde hrajeme

Online

Filmový záznam legendární inscenace Laterny magiky. Kouzelný cirkus byl na repertoáru souboru Laterny magiky 45 let. Premiéru měl 15. dubna 1977 a Laterna magika se s ním rozloučila 28. září 2022. Nyní je k dispozici pro diváky z celého světa ke zhlédnutí zdarma.

Upozornění: v současné době je přehrávání pozastaveno.

Poetické vyprávění o marné pouti za nedosažitelným ztělesňují postavy klaunů, podněcované kouzelníkem – Svůdcem a vidinou krásné Venuše, která na sebe bere podobu pozemských žen… Duchovním otcem představení byl režisér Evald Schorm a spolu s ním dlouholetý šéf Laterny magiky a světoznámý divadelní architekt Josef Svoboda, který svou fantazii na scéně Laterny magiky uplatňoval do konce života.

Přehrajte si
podcast

Účinkující

  • 2022-2023
  • 2023-2024

O inscenaci

Kouzlný cirkus měl premiéru 15. dubna 1977 a Laterna magika se s ním v jeho fyzické podobě rozloučila 28. září 2022.

Ke 45. výročí inscenace Kouzelný cirkus vznikla velká výstava a její internetová mutace, kterou najdete na našich stránkách. Obsahuje mnoho informací o vzniku a kontextu inscenace, o principech Laterny magiky i bohaté fotogalerie z představení i zákulisí. 

Na tvorbě inscenace Kouzelný cirkus se podílel např. Jan Švankmajer jako režisér a scénárista, Jiří Srnec, zakladatel českého černého divadla, kameraman Emil Sirotek, choreografové Karel Vrtiška, Vlastimil Jílek, který byl ve své době českou baletní hvězdou, Jiří Hrabal z Československého souboru písní a tanců, Josef Koníček (také choreograf televizních pořadů a filmů) a František Pokorný. Známé je i jméno výtvarníka a ilustrátora Zdenka Seydla, který spolupracoval s mnoha divadelními scénami. Představení má nádech českého poetismu, a to nejen díky stylizaci postav do cirkusového prostředí. Divák si z něj odnáší humorný zážitek i hloubku porozumění lidské duši. Na jevišti se v hlavních rolích vystřídalo 25 Smutných a 22 Veselých klaunů, 25 Svůdců a 33 Venuší.

Nyní nabízíme záznam Kouzelného cirkusu okem kamery, jímž vynikne mnoho detailů projekcí i hereckých a tanečních akcí, které během představení divák někdy ani nezachytil. Tým režisérky Renaty Šáchové vsadil na dynamický střih a vyčistili jsme i zvuk použitých nahrávek pro plnohodnotný zážitek z hudby. Záznam inscenace vnikl na konci roku 2020 v době pandemie a byl poprvé vysílán v cyklu Laterna for Camera v červenci a v srpnu 2021. Po derniéře inscenace zůstává k dispozi online pro diváky z celého světa. Přijemnou podívanou! 

Podcasty

K jádru věci: Kouzelný cirkus
K jádru věci: Kouzelný cirkus
00:0027:43

Foto a video galerie

    Kouzelný cirkus online

    Sdílet na sociálních sítích