Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Činohra

Bakchantky

Eurípidés

Zpráva o tom, jak kdesi za humny probíhá největší večírek všech dob

Stavovské divadlo
Anglické titulky

Z důvodu technického vylepšování prodejního systému Colosseum, dojde v době od 14. 4. 2024, 22 hodin do 15. 4. 2024, 6 hodin, k nefunkčnosti webového prodeje.

Vyberte datum

  leden 2025

  středa 8. 1.
  19:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  Anglické titulky

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Stavovské divadlo

  Přibližná délka představení

  1 hodina 50 minut, bez přestávky

  Nastudování

  v češtině, anglické titulky

  Premiéra

  16. únor 2023

  Vydali jsme hudební album!
  Vydali jsme hudební album!

  Původní skladby Jakuba Kudláče můžete nyní poslouchat jako soundtrack, a to stylově! Hudba z inscenace Bakchantky totiž vychází na vinylové desce!

  Album je k dostání na pokladnách a na e-shopu ND a po každém představení Bakchantek také ve foyer Stavovského divadla. V online podobě ho budete moci poslouchat také na Spotify, Apple Music, YouTube Music a dalších streamovacích platformách.

  Zpráva o tom, jak kdesi za humny probíhá největší večírek všech dob.

  Přehrajte si
  podcast

  Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

  Tvůrci

  O inscenaci

  Do Théb přichází bůh Dionýsos, aby zdejší obyvatele zasvětil do svého kultu, jehož součástí jsou i jeho stoupenkyně bakchantky. Vášnivé ženy se během podivného rituálu oddávají orgiím a propadají do stavu připomínajícího absolutní šílenství. Jejich počínání se ovšem nelíbí thébskému vládci Pentheovi, jenž se dostává s neznámým cizincem do konfliktu. Bohužel netuší, kdo je jeho soupeřem, a nedbá rad svého okolí, aby projevil pokoru. Jenže příchod nového boha nepředstavuje nutně spásu, ale nový řád bez pochyb. Kdo tedy má pravdu? Pentheus, který nechce pochopit, ale spíše pevně uchopit svět, nebo „aranžér davu“ Dionýsos? Možná, že rovnováha nemůže být nikdy bez chaosu…

  Eurípidova hra Bakchantky přináší do Stavovského divadla zejména témata pokory a msty, davového šílenství, ale i travestie. Původním mýtem stejně jako Eurípidovým dramatem prochází myšlenka nesmiřitelnosti a neřešitelného utkání mezi pudovým a racionálním rozměrem života. Jde o prudkou srážku dvojího fanatismu – náboženského, kterému propůjčuje sílu Dionýsos, a fanatismu zosobněného státní mocí v podobě Penthea. Bakchantky představují oslavu vína, svobody, ale i střídmosti a pokory. Jako refrén zní inscenací „Omlouvám se, velice se omlouvám“. Co to vlastně pokora je? Kdo jsem já ve vztahu k ostatním? Jak být součástí kolektivu a zároveň se v něm neutopit?

  Dionýsos je bohem vína a z náboženských oslav na jeho počest se vyvinulo řecké drama. Když hrajeme o Dionýsovi a bakchantkách, tak vlastně hrajeme o smyslu divadla a o smyslu divadelní události. Inscenace Bakchantky je oslavou této bytostně lidské kratochvíle. Umělého, byť o nic méně duchovního kultu.

  Hudebně-divadelní inscenace, ve které spolu s herci vystoupí popová kapela Bert & Friends a operní sbor. Bakchantky uvádíme v novém překladu Matyáše Havrdy a Petra Borkovce, který vznikl přímo pro Národní divadlo.

  UPOZORNĚNÍ: V představení je použit kouřostroj a tabákové výrobky.
  Vhodné pro publikum od 15 let.

  Inscenace Bakchantky se stala Inscenací roku 2023 Cen divadelní kritiky, které jsou udělované na základě tradiční ankety vyhlašované časopisem Svět a divadlo.
  Nominaci v kategorii Hudba roku 2023 proměnil také Jakub Kudláč za hudbu k této inscenaci.

  Podcasty

  K jádru věci: BAKCHANTKY
  K jádru věci: BAKCHANTKY
  00:0054:42

  Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Detail zboží

  Bakchantky – vinyl

   LP obsahuje písně Jakuba Kudláče z inscenace Bakchantky

  600 Kč

  Mohlo by vás zajímat

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících duben–září 2024.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u Stavovského divadla

  U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).

  Občerstvení ve Stavovském divadle

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou. 

  Nápojový lístek (PDF, 60 kB)