Činohra

Očitý svědek

Jiří Havelka a kol.

Připravujeme premiéru audiovizuální podoby inscenace

Nová scéna
Současné společenské téma
Moderní zpracování
Současné divadlo
Premiérový titul

Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.

Vyberte datum

 • únor
 • březen
 • duben
  únor 2021

  středa 3. 2.
  20:00

  Zrušeno

  čtvrtek 4. 2.
  20:00

  Zrušeno

  pátek 5. 2.
  20:00

  Zrušeno

  středa 17. 2.
  20:00

  Zrušeno
  březen 2021

  středa 3. 3.
  20:00

  Zrušeno
  Současné společenské téma
  Moderní zpracování
  Současné divadlo

  neděle 21. 3.
  15:00

  Prodej pozastaven

  Současné společenské téma
  Moderní zpracování
  Současné divadlo
  duben 2021

  pondělí 26. 4.
  20:00

  Prodej pozastaven

  Současné společenské téma
  Moderní zpracování
  Současné divadlo

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Nastudování

  V češtině

  „Historie vzniká tam, kde se nedokonalost paměti střetává s ne- dostatečnou dokumentací,“ píše v jednom svém románu britský prozaik Julian Barnes.

  Účinkující

  • 2020-2021

  O inscenaci

  Inscenace Očitý svědek měla původně vznikat v zimních měsících letošního roku a na konci několikatýdenního zkoušení měl být projekt postavený na dokumentárních materiálech, který by se formálně inspiroval antickým divadlem. Zajímala nás historická událost z roku 1945 a zároveň „očité svědectví“ – princip postavy, která přichází na jeviště, aby nám sdělila, co se stalo kdesi v zákulisí. Přesně tak, jak jsou konstruovaná antická dramata.

  Rozhodli jsme se původní jevištní podobu opustit, ale na Očitého svědka jsme resignovat nechtěli. Když jsme s režisérem Jiřím Havelkou přemýšleli, kudy se vydat, abychom nebloudili prošlapanými cestami překlápění divadla do filmu, nechali jsme se inspirovat virtuálním prostředím, v němž se teď všichni hojně pohybujeme. Každodenní zírání do obrazovek a hodiny on-line debat nám připomněly policejní a soudní výslechy, které jsme měli připravené pro jevištní verzi, a velkoryse jsme rozšířili původní koncept bezmála desítky hereček a herců na „monumentální“ několikagenerační výpověď o tom, co může přinést lidské zlo, ale i lhostejnost a strach, a chceme ji uplést jako obrovskou současnou síť, v níž se může chytit skoro každý.

  O co tehdy v červnu 1945 šlo?  Máme dochované bohaté materiály o takzvaném masakru na Švédských šancích, který se odehrál na Přerovsku po konci druhé světové války. Pozoru hodné na něm nejsou jen okolnosti masové vraždy, kdy se na jednom nádraží setkávají dva transporty: V jednom jedou Karpatší Němci, Maďaři a Slováci, kteří byli odsunuti během války do Sudet a teď se vracejí domů do Dobšiné, Kežmarku, Gelnice a dalších obcí. V tom druhém jedou příslušníci 17. pěšího pluku z Petržalky, bývalí příslušníci 1. československého armádního sboru, pod vedením poručíka Karola Pazúra. Setkání skupin, z nichž někteří se osobně znali, vyústí v masovou vraždu 265 navrátilců, přičemž většinu tvořily ženy a děti. Na počátku stojí Pazúrův rozkaz „vypořádat se s esesáky“ – a svědkem (němým, v mnoha případech aktivním) se stává obec Lověšice a její obyvatelé. Další dramatickou okolností je pozdější vyšetřování zločinu a z něj dochovaná řada očitých svědectví a dalších dokumentů. Známe Pazúrovy výpovědi, zprávy, žádosti o milost, ale známe události i z pohledu tehdejšího starosty, obyvatel Lověšic, kteří se zúčastnili nařízeného kopání hromadného hrobu, víme, kdo z nic vystřelil, můžeme si přečíst, co prohlásili spolucestující z transportu i ti, kteří se pak s vojáky zase setkali doma na Slovensku.

  Hlasy a tváře několika desítkám svědků propůjčili herečky a herci ND a také několik hostů, a my z nich chceme vytvořit otevřené hřiště pro všechny zvídavé diváky.  Nahráli jsme autentická svědectví na kameru tak, že připomínají skype nebo zoom hovor a jejich mnohost, simultaneita a dokonalá rozporuplnost snad zájemce přiláká k počítači jako k možnosti moderní příběhové archeologie.

  Starý příběh v dnešní vizualitě, oživlé „papíry“ – a stále stejně děsivé svědectví…

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.