Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Jana Boušková (foto: Pavel Hejný)

Jana Boušková

Členka Činohry

Biografie

Divadlu se věnovala už v dětství, hrála si na něj spolu se svou starší sestrou Evou (taktéž herečkou, později dlouholetou členkou Divadla Jiřího Wolkera). Uvažovala o profesi zubní laborantky, nakonec ale dala přednost hudebně-dramatickému oddělení Pražské konzervatoře, kde už studovala právě její sestra. Absolvovala v roce 1975, v průběhu studia už hostovala v Divadle Jiřího Wolkera a v Národním divadle (Ševcovská historie, Vojna a mír, Tvrdohlavá žena…). V něm původně podepsala smlouvu na jeden rok, zůstala však dosud a Činohra ND se tak stala jejím prvním a prozatím posledním stálým angažmá. Do konce roku 2019 v něm ztvárnila dvaadevadesát rolí.

Už na konzervatoři se také začala objevovat před kamerou (debutovala ve Vorlíčkově Dívce na koštěti, 1971), ale především v televizi, kde měla štěstí na vydařené či divácky atraktivní projekty. Hrála hubaté princezny (Nezbedná pohádka, 1976), účinkovala v mnoha dílech Bakalářů a seriálech (My z konce světa, 1975). Pravděpodobně nejvíce popularity však získala rolí dcery hlavní hrdinky seriálu Žena za pultem (1977). V posledních letech je známá namlouváním reality show o domácím vaření Prostřeno! či z role tety v seriálu Policie Modrava (od 2015).

 

Aktualizace: prosinec 2019

V minulosti v Národním divadle

Šašek

Othello, benátský mouřenín

režie

D. Špinar (2014)

Kája

Z prachu hvězd

režie

Š. Pácl (2013)

Esti

Mikve

režie

M. Dočekal (2008)

Aňa

Višňový sad

režie

L. Vajdička (1984)

Terezka

Terezka

režie

J. Kačer (1974)

Film a televize

Případ pro lyžaře

režie

L. Bělohorská (2016)

Policie Modrava

režie

J. Soukup (2011)

Vyprávěj

režie

B. Arichtev, M. Dolenský ad. (2009)

Zdivočelá země

režie

H. Bočan (1997)

Přítelkyně z domu smutku

režie

H. Bočan (1992)

Cirkus Humberto

režie

F. Filip (1988)

Nemocnice na kraji města

režie

J. Dudek (1977)

Dívka na koštěti

režie

V. Vorlíček (1971)

Foto a video galerie