Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Činohra

Wernisch

Jan Nebeský, Jana Slouková a další

Světové premiéry 13. a 14. června 2024 na Nové scéně

Nová scéna
Premiérový titul

Vyberte datum

  červen 2024

  úterý 25. 6.
  20:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  Premiérový titul

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Nastudování

  v češtině

  Premiéra

  13. červen 2024

  Komorní inscenace o velikánovi české literatury.

  Účinkující

  • 2022-2023
  • 2023-2024

  O inscenaci

  Dílo básníka, překladatele, editora, novináře, pábitele, mystifikátora, solitéra, poutníka a snivce Ivana Wernische optikou jeho přítele, režiséra Jana Nebeského. Wernischovy zdánlivě přístupné, přitom však nepolapitelné a rafinované verše, jeho poezie světská i duchovní, slova s maskou hospodsky zemité posměšnosti i tesklivá vyznání nejistotě a touze, přímá oslava slova a rytmu, nové nárazy významů, jiskry zrodu a zániku světů. Verše milované, básně zapadlé, texty neznámé i dílo zcela nové, napsané přímo pro tuto inscenaci. A především sen a slovo, které se zhmotní v magickém rituálu jménem Divadlo, jako oslava jednoho z nejvýznamnějších žijících českých básníků. 

  „Chodil jsem mezi stromy / A hlasy z nápovědních budek mě zavedly až k ohni / Zmateně pobíhající herci se v dýmu srážejí s hasiči / Pulzujícími hadicemi je město spojeno s mořem / Za oknem kavárny sedí hosté / Sledují každý můj pohyb / S rachotem trámů, s vřískotem třísek / Se propadla střecha / Převrácený člun se potápí / Držím se trosek a vlny mne vyhazují na pláž / Vychází slunce / Z provaziště padají střepy / Sedím na židli uprostřed prázdné, prostorné místnosti / Kolem domu holé svahy / Temné vrásně, dlouhé zářezy na povlovných stráních / O bíle omítnutou zeď se opírá žebřík.“

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. června od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce listopadu 2023.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

  Ceník a provozní řád

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona