Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
PoePoe
Laterna magika

Poe

Až hororově laděná inscenace inspirovaná životem a tvorbou Edgara Allana Poea.

Nová scéna
Anglické titulky

Vyberte datum

 • prosinec
 • leden 2024
 • únor 2024
 • březen 2024
 • duben 2024
 • květen 2024
  prosinec 2023

  úterý 19. 12.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky

  středa 20. 12.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky
  leden 2024

  pátek 26. 1.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky

  sobota 27. 1.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky
  únor 2024

  středa 28. 2.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky

  čtvrtek 29. 2.
  10:00

  Vyprodáno

  Anglické titulky

  čtvrtek 29. 2.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky
  březen 2024

  pátek 22. 3.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky

  sobota 23. 3.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky
  duben 2024

  úterý 30. 4.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky
  květen 2024

  středa 1. 5.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Anglické titulky

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Přibližná délka představení

  1 hodina 30 minut, bez přestávky

  Nastudování

  v češtině, anglické titulky

  Premiéra

  28. duben 2022

  Inscenace v choreografii a režii Lenky Vagnerové. 

  Doporučený věk 14+

  Dopolední představení od 10 hodin neobsahují anglické titulky.

  Edgar Allan Poe i postavy z jeho magického světa ožívají v inscenaci Laterny magiky, která v sobě mísí tanec, zpěv, původní hudbu, hru na nástroje, výraznou scénografii i impozantní kostýmy, objekty či loutky.

  Přehrajte si
  podcast

  Účinkující

  • 2023-2024

  O inscenaci

  „Ten kdo nikdy neupadl do vytržení, nikdy nespatřuje neznámé paláce a příšerně povědomé tváře v žhavém uhlí, nevidí truchlivé přízraky plující vzduchem, které nikdo další nemůže spatřit, nerozjímá o vůni neobyčejné květiny, jeho mozek není rozvířen hudebními variacemi skupin tónů, jež nikdy předtím neupoutaly jeho pozornost.“
  E. A. Poe (Jáma a kyvadlo)

  Představení je inspirováno několika vybranými povídkami – Jáma a kyvadlo, Skokan a Maska červené smrti, které tvoří základní dramaturgickou kostru. Současně jsou propojeny sérií atmosfér a poselství z celého spektra Poova díla tak pestře, jak pestrá jeho tvorba byla. Tvůrci dají nahlédnout nejenom do temných zákoutí jeho duše, ale především chtějí objevit pro diváka i jeho vynikající smysl pro humor a krásnou poezii. Poe uměl bravurně ironizovat i poctít celé spektrum lidských vlastností, naddimenzovat zlo či pozici moci, lyrizovat čistotu a krásu a promítnout charakter duše přímo do fyziognomie postavy. Výrazné kostýmy, které v sobě nesou dávku poezie i nadsázky, jsou humorné i strašidelné zároveň. Tajemnou atmosféru umocňují komnaty a temná zákoutí nekonečných labyrintů či nadpřirozené bytosti – víly, přeludy, démoni, stvůry. K přenesení těchto magických bytostí poslouží legendární iluze z doby, kdy E. A. Poe žil, takzvaný Peppper`s Ghost effect, díky kterému je možné ztělesnit nehmotné postavy v prostoru, předvedený obecenstvu už roku 1860.

  Edgar Allan Poe (1809 – 1849) je považován za zakladatele detektivního žánru, ze kterého později vycházeli další známí autoři jako Arthur Conan Doyle se svým Sherlockem Holmesem, Agatha Christie s Herculesem Poirotem, J. K. Rowlingová či Alfred Hitchcock. Vytvořil také známou, často komicky prezentovanou dvojici detektiva a jeho asistenta.

  Poe měl talent z nejvzácnějších – zjevovat tušené. Měl dar zhmotnit prostředí nevídaná a fantaskní, ale i z obyčejných situací dokázal vytěžit poselství magické a univerzálně platné do dnešních dnů. Ve své tvorbě byl silně ovlivněn tehdejší temnou Anglií. Psal o iracionálnu, násilí, šílenství, strachu, existenčních nejistotách, ale i o kráse a smysluplnosti života. Byl okouzlen přírodními vědami a mysticismem, napsal překrásné zamyšlení o koloběhu života a smrti, filosofii o Bohu… Jeho poezie je plná do té doby nevídaných přístupů a touhy po dokonalosti, které na rozdíl od pozemského lopotění lze v literatuře dosáhnout. V jeho případě to platí bezezbytku. Poe nikdy nepoznal lásku rodičů a to bylo jeho největším utrpením. Jeho častými tématy byly ztráta a strach, ale současně i poezie osobního vyznání plná symboliky, která byla obrazem jeho citlivé duše. Láska a krása kráčí ruku v ruce se smrtí, stejně tak jako světlo a tma. Jeho dílo je plné humoru a ironie nesoucí mnoho paralel s dnešním bytím a lidstvem samotným. Jeho životní pouť si ani v nejmenším nezadá s jeho literárním světem. Poe, syn dobré herečky a špatného herce – alkoholika, měl smysl pro dramatično v genetické výbavě. Jako malý chlapec uplaval 6 mil proti proudu na řece James v Richmondu a od té doby plaval proti proudu celý svůj krátký život, během něhož ztratil všechny své blízké. Poe, jehož díla se dnes řadí mezi nejznámější a nejopěvovanější v globálním měřítku, do poslední chvíle pochyboval o smyslu své práce. Na jeho pohřbu se sešli jen čtyři lidé. Náhrobní kámen se rozbil nešťastnou náhodou těsně před tím, než mohl být na hrob postaven.

  Vhodné pro publikum od 14 let.

  Reportáž České televize k premiéře inscenace Poe v Událostech v kultuře

  Reportáž iDnes.cz k premiéře incenace Poe

  Rozhovor s Vladimírem Javorským pro Magazín Aktuálně

  Podcasty

  K jádru věci: POE
  K jádru věci: POE
  00:0037:31

  Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Detail zboží

  Plakát Poe

  plakát k inscenaci Poe

  119 Kč

  Poslední kus skladem

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. prosince od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce května 2024.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

  Ceník a provozní řád

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona