Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera

Armida

Antonín Dvořák

Premiéry 19. a 21. května 2023 v Národním divadle

Národní divadlo
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Přibližná délka představení

3 hodiny, 1 přestávka (20 minut)

Nastudování

v češtině, české, anglické titulky

Premiéra

19. květen 2023

Strhující drama o lásce na pozadí střetu dvou odlišných kultur nebo operní pohádka pro dospělé? Příběh o damašské princezně Armidě z doby první křížové výpravy na libreto Jaroslava Vrchlického. 

Účinkující

  • 2023-2024

Tvůrci

O inscenaci

Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla

„Jsem již více než čtrnáct měsíců bez práce, nemohu se k ničemu vypravit a nevím, jak dlouho ještě můj nynější stav potrvá,“ píše Antonín Dvořák v dopise příteli Emilu Kozánkovi v únoru 1902. Po úspěchu s Rusalkou hledá skladatel nové libreto. Nachází ho ve Vrchlického Armidě, která vypráví příběh o vášnivě milostném vztahu mezi Armidou, dcerou damašského krále, a rytířem křížové výpravy Rinaldem. Oba milenci se tak ocitnou na bitevním poli, kde nad láskou a rozumem vládne touha po moci a fanatismus, zejména ten náboženský.  

Armida je Dvořákovým posledním dokončeným dílem, ve kterém zúročil vše, k čemu se v průběhu svého tvůrčího života dopracoval. Po hudební stránce je Armida charakteristická především působivou ilustrací exotického prostředí Blízkého východu, kdy skladatel vytváří dojemné i dramatické hudební pasáže také pomocí neobvyklé instrumentace: například kombinací ženských hlasů s harfami a dřevěnými dechovými nástroji. 

Armida je první inscenací, kterou po svém nástupu do funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla nastudoval dirigent Robert Jindra. Do Národního divadla se po devíti letech vrací také režisér Jiří Heřman, tvůrce propracovaných a vizuálně působivých inscenací, jimiž si vydobyl renomé jednoho z nejuznávanějších a nejoblíbenějších českých operních režisérů posledních desetiletí. 

Vhodné pro publikum od 15 let.

Vznik inscenace Armida finančně podpořil Mecenášský klub.

Slovo dramaturgyně:

O Dvořákově Armidě se často hovoří jako o třetí z jeho pohádkových oper. Je jisté, že příběh muslimské princezny Armidy, která se zamiluje do křižáckého rytíře Rinalda, poskytl skladateli exotické orientální prostředí, v němž nechybí kouzla ani draci, ale pohádky mají obvykle více vrstev. Mimo tragické lásky je v Armidě zachycen i nesmiřitelný střet dvou kultur a jejich náboženství – nakonec renesanční epos Osvobozený Jeruzalém od Torquata Tassa, ve kterém Vrchlický našel inspiraci,  má svůj základ ve skutečné historické události, 1. křížové výpravě. Téma bohužel stále aktuální a stejně jako v životě i ve Dvořákově opeře to jsou jednotliví lidé, kdo zaplatí cenu nejvyšší za to, že chtěli jen milovat a žít podle svých vlastních tužeb a pravidel.

Děj opery Armida 

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Detail zboží

Program Armida

Programová brožura k inscenaci Armida

80 Kč

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. září od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce února 2024.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

Ceník a provozní řád

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Občerstvení a šatna v Národním divadle

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Pro návštěvníky historické budovy Národního divadla přináší Mastercard řadu výhod:
přednostní vstup a šatnu Mastercard Fast Track, možnost objednání občerstvení z Mastercard kiosku a exkluzivní zážitky k nezaplacení. Vyberte si z aktuální nabídky zde


Nápojový lístek (PDF, 60 kB)