Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Jaroslav Vrchlický

Biografie

Narozen v Lounech, zemřel v Domažlicích. Vlastním jménem Emil Frída. Po třech letech studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze odjel na jeden rok jako vychovatel do Itálie. Po návratu krátce učil na učitelském ústavu v Praze, od roku 1877 byl tajemníkem na české technice. Při založení České akademie věd a umění 1890 byl jmenován jedním z prvních členů a zároveň se stal tajemníkem jejího uměleckého odboru. Od 1893 mimořádný, od 1898 řádný profesor všeobecné literatury na pražské univerzitě. V roce 1901 jmenován členem Panské sněmovny.
Kritikami soustavně přispíval do staročeských deníků Pokrok a Hlas národa (1883-1902), v letech 1877-1898 literární kritik a recenzent ve Sládkově Lumíru. V roce 1906 člen správního výboru Společnosti ND. Svým dílem otevřel nové cesty poezii 20.století, významnou složku jeho činnosti tvořily dramatické práce a překlady, psal též eseje a studie. Otec herečky ND Evy Vrchlické. Je pohřben na Vyšehradě, hrob č. 56/10 (Slavín).