Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Laterna for Camera

Cyklus Laterna for Camera(LfC) je dlouhodobým projektem Laterny magiky, který uvádí původní audiovizuální tvorbu mladé generace.

Příbuznost s termínem „dance for camera“ není čistě náhodná. Na počátku příběhu LfC je totiž taneční film New Normal, který vytvořil v roce 2021 režisér Jakub Jahn ve spolupráci s choreografkou Natašou Novotnou a souborem Laterny magiky. Označení žánru dance for camera nás inspirovalo k pojmenování vlastní programové řady, která je specifická jen pro Laternu magiku.

Laterna magika byla od počátku průsečíkem divadelního a filmového umění. Laterna magika ale není jen divadlo. Laterna magika nejsou jen multimédia. Laterna magika je živý tvar a tvůrčí prostor pro každého autora, který má touhu objevovat nová spojení. Proto vznikla dramaturgická řada Laterna for Camera.

Laterna for Camera je množina forem: taneční film, umělecký záznam, dokument, videoart, animace, instalace, digitální umění, interaktivita, umělá inteligence, videomapping, laser art, augmentovaná realita, virtuální realita… Silná myšlenka a chuť experimentovat jsou pro nás jediným kritériem.

Laterna for Camera je Laterna magika digitální éry.

2021: New Normal. Hledáme cestu, jak se přiblížit divákovi v čase pandemie a nejistot. Taneční film Jakuba Jahna reflektuje naše vnitřní pocity a touhu tvořit, žít a dávat. New Normal je naděje a příležitost.

2021: My Way. Tanečník Alex Sadirov a VJ Jakub Aeldryn připravují pro Videogalerii Nové scény interaktivní instalaci, ve které si každý návštěvník může vytvořit pohybovou pohlednici z vlastní taneční improvizace.

2021/2022: Kouzelný cirkus online. Natáčíme legendu, nový profesionální záznam emblematické inscenace Laterny magiky.

2023: Krajina těla. Vzniká nový pohybově artový film režisérky Terezy Vejvodové, navazující na stejnojmennou inscenaci Laterny magiky.