Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Balet

Listopad 2022

Yemi A.D.: Těším se, kam nás dlouhá pauza vystřelí 

V listopadu uvedeme další sérii představení bpm, beats per minute, které nabízí trojici choreografií. Vedle děl ARTZA a Bill izraelských tvůrců Eyala Dadona a Sharon Eyal je to Bohemian Gravity původem českého performera Yemiho A.D. Umělecká díla žijí svým životem, vyvíjejí se a s každou další interpretací vlastně získávají novou inkarnaci své formy, obsahu…   

Yemi A.D. se pro náš časopis zamýšlí nejen nad tímto fenoménem. 

„Pro choreografa je premiéra často takovým završením, ukončením práce. Mám pocit, že pro mě byla Bohemian Gravity teprve odstartováním něčeho nového. Není to jen jedna jediná choreografie, je to zahájení nějaké série uměleckých děl, která měla začít na prknech Národního divadla a postupně se přesunout do digitálního prostoru ve formě NFT, filmového zpracování a making of (backstage, příprav)… a do dalších a dalších rozměrů. Snažím se být věrný multidisciplinární tvorbě – a taky v tomto případě tomu tak je.  

Vzpomínám na to moc rád a samozřejmě s velkou pokorou, protože v mnoha momentech jsem se dotýkal svých limitů, ani ne tak v tanci jako spíš ve vnitřním souboji… i vnějším, v rámci souboru. A zdá se mi, že to dílo krásně zrálo, dozrává, protože jsou tam elementy, které jsou organické a které si tanečníci musí osvojit, a to bylo vidět během prvních devíti představení – dílo bylo po každém dalším hraní o trošku lepší, silnější a emotivnější. 

Podcast

Magazín: Národ tobě v květnu 2022

00:00
18:57

Moc se těším, kam nás vystřelí tato dlouhá pauza. Co se na jevišti stane. A samozřejmě se taky těším na nová obsazení, budeme dávat šanci dalším tanečníkům. Těším se i na jednotlivé osobnosti, protože za ty dva tři měsíce, co jsme spolu strávili na sále, jsme si docela přirostli k srdci a mám v souboru lidi, u kterých jsem zvědavý, jak se mají, co se jim děje. 

Myslím, že všechno, co jsme si museli před premiérou protrpět, už máme za sebou a že před námi jsou jen krásné věci.  

Zároveň 4. listopadu, kdy hrajeme druhé představení, mám narozeniny, takže to bude další důvod k oslavám.  

PS: A my k narozeninám gratulujeme! 

Balet | bpm – Bohemian Gravity – foto: Petr Vagner

YEMI A.D.

Sdílet na sociálních sítích