Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Činohra

Červen 2024

Verše milované, texty neznámé i dílo zcela nové. Činohra ND připravuje premiéru Wernisch

Činohra Národního divadla uvede 13. června 2024 ve světové premiéře inscenaci Wernisch, postavenou, jak už název napovídá, na básních Ivana Wernische. V režii Jana Nebeského na jevišti zazní verše milované, texty neznámé i dílo zcela nové, napsané přímo pro tuto inscenaci. A protože je poezie fenomén zcela osobní, zajímalo nás, co s básníkem Wernischem prožili někteří z inscenátorů.

Herec

Robert Mikluš

Wernisch je génius. Je to čert. Vidí krásu tam, kde ji nehledáme. Když má příležitost, zatahá vás za lodyhu. Jeho imaginace nezná hranice, ale vždy začíná inspirací ze syrovosti, opravdovosti a závratí z osudu lidí, pro které je život i zápas s jimi samotnými. Je konejšivý a srozumitelný zároveň. Píše pro krásu gesta. Jeho tvorba je vždy výlet do neznáma. Je mi s ním dobře. Řehtám se a žasnu.

Herečka

Lucie Trmíková

Esence Wernischovy poezie je pro mě v básni Kráčej zvolna, která v několika zhudebněných variantách zazněla před lety na jevišti Nové scény ND v projektu Sweet / Sweet / Sweet v rámci Pražského Quadriennale. Kurátorkou projektu s podtitulem Nebeský festival byla tehdy Jana Preková. Jan Nebeský ke zhudebnění básně oslovil několik skladatelů, mimo jiné Martina Dohnala, Josefa Vostřáka, Aleše Březinu, Moniku Načevu. Podle mě se dá tato báseň používat v praktickém životě jako ranní modlitba. Je to v podstatě varianta Desate

Herec

David Prachař

Moje první setkání s Ivanem spadá do roku 1984, kdy jsme v Divadle v Řeznické v režii Honzy Nebeského hráli Goldoniho Sluhu dvou pánů a pou­žili jsme i texty Ivana Wernische, který byl tehdy zakázaný a nepublikovatelný. Je to tedy v mém i Honzově případě čtyřicetileté výročí.

Herec

Filip Kaňkovský

Ač poezie do mého života patří, s tímto úžasným autorem jsem se setkal až po odtajnění dramaturgického plánu, kdy jsem se dozvěděl, že režisér Jan Nebeský sestaví inscenaci právě z básní tohoto věčného hravce. Velice jsem se těšil a právem. Již na prvních čtených zkouškách jsme cítili velikou sílu, poetičnost, melancholii, nadhled a také neskutečný smysl pro humor, který texty pana Wernische prostupuje. Můžeme se těšit na snivou i přidrzlou exkurzi do světů a příběhů, které jsou zdánlivě pryč, ale naštěstí je nosíme stále v sobě. Stačí se jen pozorně podívat do těch nejsilnějších životních vzpomínek, které z dálky vypadají tak banálně.

Wernisch, kostýmní návrhy od Petry Vlachynské

Kráčej zvolna,
Čum na cestu,
Neloudej se,
Běž rovnou tam
Co ti dají, to jim pochval,
Poděkuj a domů,
Nikde neokouněj
Pamatuj na matku,
Nevšímej si lidí,
Nic ti do nich není

Ivan Wernisch: Kráčej zvolna

Připravila: Kateřina Prášilová 
Kostýmní návrhy: Petra Vlachynská

Sdílet na sociálních sítích