Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Rozhovory, Laterna magika

Listopad 2023

Valérie a týden divů přinese emoce, divoké vášně i různé podoby strachu

Inscenace Valérie a týden divů, novinka Laterny magiky na motivy stejnojmenného románu Vítězslava Nezvala, na novou scénu vnese silné emoce, divoké vášně, ale i různé podoby strachu, obrazy pokřivených vztahů a zamyšlení nad lidskou přirozeností a dospíváním. v rolích Elzy a Tchoře se představí Eva LeinweberováPetr Stach. Premiéry se uskuteční už 9. a 10. listopadu.

Kdo jsou pro vás Elza a Tchoř čili Richard?

Eva: Elza je žena, které odešlo mládí, a dost tím trpí. Dala by vše za to, aby mohla být týden znovu mladá.

Petr: Tchoř – podobně jako Elza – je pro mě metaforou strachu ze stárnutí a ze smrti.

Kdyby byli reálnými osobami, jak byste si je představovali?

Petr: Ve Tchořovi vidím vystresovanou zpocenou osobu, která odpovídá nezdravě vyhlížejícímu člověku dnešní doby, jenž se neustále žene za ziskem a odmítá se zabývat smyslem života.

Eva: Elzu vidím jako vyschlou bytost, která skoro nejí a obléká se jen do černého.

Jak vnímáte vztah mládí a stáří?

Eva: Mládí je to, o co nechceme nikdy přijít. Ale když ho máme, tak chceme být dospělí. Člověk asi málokdy prožívá to, co v tu chvíli má, a tak si to ani nedokáže dostatečně užít. Mám to tak například s fotografiemi, když se na ně dívám s odstupem let. Z dnešního pohledu jsem jako třicítka vypadala fakt dobře, ale tenkrát jsem si připadala…

Petr: Dodal bych, že je to v životě vlastně nespravedlivé. Odměna má být až na konci. V životě je to dobré vlastně na začátku...

Eva: Jenže na začátku nemáme nadhled, nebo řekněme moudrost, abychom pochopili, že to nejlepší prožíváme právě teď.

Petr: Co na začátku zasejeme, později sklidíme. Záleží na nás, jak k mládí přistoupíme, zda bude později co těžit, anebo jestli budeme jenom trpět.

A láska? Elza přece touží nejenom po mládí, ale i po lásce, a to nejen tělesné…

Eva:
Myslím si, že láska je nejsilnější energie na světě, po níž touží všichni. Stav zamilovanosti je tak opojný. Domnívám se, že v jakémkoli věku láska dokáže měnit člověka, překonávat problémy a rozdíly.

Jaký vztah mají Richard a Elza? Tchoř a Babička?

Eva:
Pro Elzu je Richard zásadním mužem jejího života. I přesto, že ji tak zraňoval, cítí k němu závislost. Ale to není povznášející láska, naopak ta devastující.

Petr: V Richardovi je cosi pokřiveného, je v zajetí svého narcismu. Není schopen milovat. Neví, co je to láska, ale velmi dobře využívá citlivosti svých partnerek.

Kým je pro ně Valérie?

Eva:
Objekt závisti. Neřekla bych, že jde o nenávist kvůli kráse a mládí, ale o neustálou připomínku, že je Elza oproti Valérii stará.

Petr: Pro Tchoře je další z řady partnerek, která má nasytit jeho vnitřní prázdnotu. Je jeho obětí, aby on sám byl schopen lidského života. Tchoř parazituje a zneužívá jak ji, Orlíka, tak ostatní. Sám sobě je středobodem.

V předloze i inscenaci má dům zásadní význam. Jaký mají vaše postavy vztah k domovu?

Eva:
Elza v něm cítí dětství a kořeny, ale je také obrazem jejího vnitřního já – zrcadlí usedlost stáří, ale také touhu po bezpečí, lásce. To místo je s ní intenzivně spjaté.

Petr: Pro Tchoře je tento dům teritoriem, územím k lovu, prostorem, nad nímž chce získat moc. ☒

Eva Leinweberová a Petr Stach, foto: Pavlína Saudková

Hana Strejčková

Sdílet na sociálních sítích