Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Balet

Červen 2024

Romeo a Julie. Věčné téma hledání rovnováhy mezi srdcem a rozumem

Romeo a Julie – silný příběh dvou mladých milenců ze znesvářených rodů je zároveň také tragédií, v níž se naděje a čistá láska střetávají s tvrdou realitou života. Proč krásné a nevinné spojení končí tak brzy? Co způsobuje, že čistá láska někdy nevydrží? Jaké síly hýbají osudem mladých milenců?

William Shakespeare je označován za jednoho z největších básníků a dramatiků všech dob a mezi jeho mnoha díly jedno stále vyčnívá jako symbol tragické lásky a lidské vášně. I přes to, že bylo napsáno před více než 400 lety, jeho témata a zápletky zůstávají nadčasové, stále oslovují diváky a překonávají časové i kulturní hranice.

Kdo rány necítil, rouhá se jizvám…

Jedním z hlavních důvodů, proč láska Romea a Julie končí tragicky, jsou vnější konflikty mezi jejich rodinami. Montekové a Kapuleti jsou znepřátelení, což ovlivňuje nejen životy obou klanů, ale i město Veronu jako celek. Spory vytvářejí atmosféru plnou nenávisti, napětí a tyto tlaky mohou zničit i ty nejsilnější a nejčistší city. Mladí milenci se snaží najít cestu k sobě nepřátelskému prostředí navzdory, a nakonec se stávají oběťmi něčeho, co nedokážou sami ovlivnit.

Kdo jsi, že nocí zahalen se vkrádáš do mého tajemství…

Romeo a Julie jsou mladí, zamilovaní a plní vášně, která je vede k rychlým a často nerozvážným rozhodnutím. Touha být spolu za každou cenu je zavede k tajným setkáním, zakázanému sňatku a k zoufalým činům. Jejich láska je tak čistá a intenzivní, že přehlížejí následky svých kroků. Tato impulzivita je typická pro mládí, emoce převažují nad rozumem, dobré úmysly jsou zmařeny neuváženými volbami.

Láska, na oko tak líbezná, je ve zkoušce tak přísně ukrutná…

Pak je tu moment vyšší moci, neuchopitelnost života… Příběh je silně propojen s motivem osudu a předurčení. I když se Romeo a Julie snaží proti svému údělu bojovat, zdá se, že je jejich cesta nevyhnutelná. Zkrátka některé životní události jsou mimo naši kontrolu, a bez ohledu na to, jak moc se snažíme, osud roztočí své kolo jiným směrem.

Já k sobě samému jsem ztratil klíč…

Tento příběh probouzí i ten náš vnitřní. Můžeme vidět, jak se protichůdné síly naší osobnosti střetávají v postavách Romea a Julie, když se snaží vyrovnat se svým vnějším okolím a vlastními touhami. Vnitřní muž – symbol osobnosti spojené s akcí, rozhodností a extroverzí. Vnitřní žena – spojení s intuicí, emocemi a vnímavostí.

Podcast

K jádru věci: ROMEO A JULIE

00:00
29:18

Věčné téma hledání rovnováhy mezi srdcem a rozumem je nám všem velmi blízké. Příběhy o tragické lásce rezonují s diváky právě proto, že odrážejí realitu života. Láska je nádherná a může být velmi silná, ale často se setkává s překážkami, které ji mohou zničit. Přesto má právě tato láska svůj vlastní druh krásy, protože je čistá a autentická. I když trvá krátkou dobu, její dopad a poselství jsou věčné. A tak když se znovu noříme do tohoto příběhu, můžeme hledat vlastní odpovědi a nacházet sílu pokračovat v naší cestě bez ohledu na to, jaká dramata nám život přináší. Každá generace si tak může znovu a znovu nacházet svůj vlastní význam v díle, které zůstává stejně silné jako před stovkami let.

Foto: Serghei Gherciu

Helena Bartlová

Sdílet na sociálních sítích