Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Balet

Květen 2024

Věčnost v přítomném okamžiku. Nový umělecký počin Jiřího Kyliána

MOVING STILL. Originální multimediální projekt. Proslulý choreograf Jiří Kylián ani po desítkách let v cizině neztratil hlubokou náklonnost k Praze a úctu k Národnímu divadlu. S láskou nám věnoval svůj nový umělecký počin, který zde představí na konci června.

Happening Moving Still se uskuteční během dvou výjimečných večerů – 26. a 27. června 2024. Projekt bude velmi pestrý, jeho součástí budou mimo jiné čtyři krátké filmy Jiřího Kyliána, vystoupení jazzmana Nilse Pettera Molværa a herce Jiřího Lábuse – a zúčastní se ho více než padesát tanečníků Baletu Národního divadla. Na piazzettě – náměstí Václava Havla – bude představena instalace devíti soch, které vznikly třídimenzionálním naskenováním nahých tanečníků – Kyliánových spolupracovníků. „Pojí nás dlouholeté přátelství a oboustranný respekt,“ upřesňuje Jiří. „Doma v ateliéru jsem přemýšlel, jak instalaci sestavit, jak sochy rozmístit. Bylo tolik možností a každá působila úplně jinak! Musel jsem se rozhodnout… to bylo nejtěžší.“

V dubnu Jiří Kylián na několik dní do Prahy přijel, aby projekt pomohl připravit, a už teď je jasné, že Moving Still nabídne něco nebývalého a nevšedního. Ale Národní divadlo nesmí být muzeum a nemělo by se bát nových věcí, zdůrazňuje choreograf.

Jedním z dominantních prvků celého projektu je bytí v určitém meziprostoru, na přechodu mezi „tam“ a „tady“, „venku“ a „uvnitř“. Ostatně celý život je jakési pobývání mezi zrozením a smrtí, jak Jiří často připomíná, a proto je důležité být bdělý a vnímat intenzitu přítomného okamžiku, který se už nikdy nevrátí.

Velkou inspirací byla Jiřímu Kyliánovi i jeho partnerka Sabine Kupferberg, která hraje v jeho krátkých filmech. „Co je to láska? To je báječně hluboký a vysoký pojem, bez ní není nic…“ uzavírá choreograf.

Sochy budou na náměstí Václava Havla ke zhlédnutí až do konce června.

Láska je prapodstatou všeho a má nekonečně mnoho tváří.

Jiří Kylián

Socha tanečníka Davida Krügela, foto Martin Divíšek

Markéta Stinglová

Sdílet na sociálních sítích