Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Romeo a Julie
Opera

Romeo a Julie (Roméo et Juliette)

Charles Gounod

Nesmrtelný příběh o milencích z Verony.

Státní opera
Vhodné k maturitě
Anglické titulky

Vyberte datum

 • leden 2023
 • únor 2023
  leden 2023

  pátek 6. 1.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky

  pátek 13. 1.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky

  středa 18. 1.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky

  pátek 27. 1.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky
  únor 2023

  sobota 18. 2.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Státní opera

  Přibližná délka představení

  2 hodiny 50 minut, bez přestávky

  Nastudování

  ve francouzštině, anglické, české titulky

  Premiéra

  21. duben 2016

  I po 400 letech zní hlas Romea a Julie, nejslavnějších milenců všech dob, zcela aktuálně a varuje před smrtelnými sváry mezi rodinami, etniky, náboženstvími a národy, které vedou k nenapravitelným a zničujícím tragédiím. Opera francouzského skladatele Charlese Gounoda podle ikonické tragédie Williama Shakespeara se od své premiéry v pařížském Théâtre Lyrique 27. 4. 1867 stala oblíbenou součástí repertoáru všech světových operních divadel.

  Účinkující

  • 2022-2023

  O inscenaci

  Sbor Státní opery
  Orchestr Státní opery
  Externí tanečníci

  Francouzský skladatel Charles Gounod (1818–1893) v mládí prohlásil, že „úspěšné kariéry dosáhne skladatel pouze komponováním oper“. Ze třinácti oper se mu to podařilo ve dvou případech: ve Faustovi a v Romeovi a Julii. Oběma jeho operám podle slavných literárních předloh Johanna Wolfganga von Goetha a Williama Shakespeara dominoval milostný příběh a nejvýznamnější roli měla melodie. Už více než sto padesát let milují, umírají a zpívají Gounodovi Romeo a Julie na operních jevištích celého světa. Jaké jsou důvody neutuchající obliby této opery? To je jednoduché: nádherné sólové výstupy a čtyři strhující dueta obou hlavních protagonistů, Mercutiova elegantní balada o královně víl Mab, působivé sborové výstupy včetně jímavého žalozpěvu na Mercutiovu a Tybaltovu smrti, barvami hýřící a city překypující atmosféra.

  Zásluhou Bedřicha Smetany, který byl velkým Gounodovým ctitelem, se k nám Romeo a Julie dostává už dva roky po pařížské premiéře; české uvedení v pražském Novoměstském divadle pod Smetanovou taktovkou 29. 8. 1869 je vůbec první v celé rakouské monarchii. Stavovské divadlo vypravilo Gounodovo dílo 11. 9. 1873 v německém překladu, následovalo Národní divadlo 6. 1. 1886 v českém překladu Emanuela Františka Züngela a Nové německé divadlo (dnes Státní opera) opět německy 20. 10. 1889. Současnou inscenaci nastudoval renomovaný italský dirigent Marco Guidarini a slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová.

  Vhodné pro publikum od 12 let.

  Foto a video galerie

   Sdílet na sociálních sítích

   Praktické informace

   Kde si koupit vstupenky

   Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. listopadu od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce dubna 2023.

   Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

   Co si vzít na sebe?

   Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

   Parkování u Státní opery

   Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

   Občerstvení ve Státní opeře

   Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
   Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

   Nápojový lístek (PDF, 70 kB)