Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
POE
Laterna magika

Poe

Až hororově laděná inscenace inspirovaná životem a tvorbou Edgara Allana Poea

Nová scéna

Vyberte datum

 • září
 • říjen
 • prosinec
 • leden 2023
 • únor 2023
 • duben 2023
 • květen 2023
  září 2022

  sobota 10. 9.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul

  neděle 11. 9.
  17:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul
  říjen 2022

  pátek 14. 10.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul

  sobota 15. 10.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul
  prosinec 2022

  sobota 17. 12.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul

  neděle 18. 12.
  17:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul

  čtvrtek 29. 12.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul

  pátek 30. 12.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul

  sobota 31. 12.
  17:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul
  leden 2023

  sobota 21. 1.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul

  neděle 22. 1.
  17:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Premiérový titul
  únor 2023

  neděle 12. 2.
  17:00

  Prodej na předplatné

  Premiérový titul
  duben 2023

  čtvrtek 27. 4.
  20:00

  Prodej na předplatné

  Premiérový titul
  květen 2023

  neděle 21. 5.
  17:00

  Prodej na předplatné

  Premiérový titul

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Přibližná délka představení

  1 hodina 30 minut, bez přestávky

  Nastudování

  V češtině, anglické titulky

  Premiéra

  28. duben 2022

  Inscenace v choreografii a režii Lenky Vagnerové. 

  Doporučený věk 14+

  Edgar Allan Poe i postavy z jeho magického světa ožívají v inscenaci Laterny magiky, která v sobě mísí tanec, zpěv, původní hudbu, hru na nástroje, výraznou scénografii i vizuální kostýmy, objekty či loutky.

  Účinkující

  • 2022-2023

  Tvůrci

  Choreografie a režie
  Lenka Vagnerová
  Hudba, projekce, dramaturgie
  Ivan Acher
  Světelný design
  Michal Kříž
  Zvukový design
  Eva Hamouzová
  Asistentka režie
  Soňa Hájek Bartková
  Asistenti projekce
  Roman DušekJulius Štefan

  O inscenaci

  „Ten kdo nikdy neupadl do vytržení, nikdy nespatřuje neznámé paláce a příšerně povědomé tváře v žhavém uhlí, nevidí truchlivé přízraky plující vzduchem, které nikdo další nemůže spatřit, nerozjímá o vůni neobyčejné květiny, jeho mozek není rozvířen hudebními variacemi skupin tónů, jež nikdy předtím neupoutaly jeho pozornost.“
  E. A. Poe (Jáma a kyvadlo)

  Představení je inspirováno několika vybranými povídkami – Jáma a kyvadlo, Skokan a Maska červené smrti, které tvoří základní dramaturgickou kostru. Současně jsou propojeny sérií atmosfér a poselství z celého spektra Poova díla tak pestře, jak pestrá jeho tvorba byla. Tvůrci dají nahlédnout nejenom do temných zákoutí jeho duše, ale především chtějí objevit pro diváka i jeho vynikající smysl pro humor a krásnou poezii. Poe uměl bravurně ironizovat i poctít celé spektrum lidských vlastností, naddimenzovat zlo či pozici moci, lyrizovat čistotu a krásu a promítnout charakter duše přímo do fyziognomie postavy. Výrazné kostýmy, které v sobě nesou dávku poezie i nadsázky, jsou humorné i strašidelné zároveň. Tajemnou atmosféru umocňují komnaty a temná zákoutí nekonečných labyrintů či nadpřirozené bytosti – víly, přeludy, démoni, stvůry. K přenesení těchto magických bytostí poslouží legendární iluze z doby, kdy E. A. Poe žil, takzvaný Peppper`s Ghost effect, díky kterému je možné ztělesnit nehmotné postavy v prostoru, předvedený obecenstvu už roku 1860.

  Edgar Allan Poe (1809 – 1849) je považován za zakladatele detektivního žánru, ze kterého později vycházeli další známí autoři jako Arthur Conan Doyle se svým Sherlockem Holmesem, Agatha Christie s Herculesem Poirotem, J. K. Rowlingová či Alfred Hitchcock. Vytvořil také známou, často komicky prezentovanou dvojici detektiva a jeho asistenta.

  Poe měl talent z nejvzácnějších – zjevovat tušené. Měl dar zhmotnit prostředí nevídaná a fantaskní, ale i z obyčejných situací dokázal vytěžit poselství magické a univerzálně platné do dnešních dnů. Ve své tvorbě byl silně ovlivněn tehdejší temnou Anglií. Psal o iracionálnu, násilí, šílenství, strachu, existenčních nejistotách, ale i o kráse a smysluplnosti života. Byl okouzlen přírodními vědami a mysticismem, napsal překrásné zamyšlení o koloběhu života a smrti, filosofii o Bohu… Jeho poezie je plná do té doby nevídaných přístupů a touhy po dokonalosti, které na rozdíl od pozemského lopotění lze v literatuře dosáhnout. V jeho případě to platí bezezbytku. Poe nikdy nepoznal lásku rodičů a to bylo jeho největším utrpením. Jeho častými tématy byly ztráta a strach, ale současně i poezie osobního vyznání plná symboliky, která byla obrazem jeho citlivé duše. Láska a krása kráčí ruku v ruce se smrtí, stejně tak jako světlo a tma. Jeho dílo je plné humoru a ironie nesoucí mnoho paralel s dnešním bytím a lidstvem samotným. Jeho životní pouť si ani v nejmenším nezadá s jeho literárním světem. Poe, syn dobré herečky a špatného herce – alkoholika, měl smysl pro dramatično v genetické výbavě. Jako malý chlapec uplaval 6 mil proti proudu na řece James v Richmondu a od té doby plaval proti proudu celý svůj krátký život, během něhož ztratil všechny své blízké. Poe, jehož díla se dnes řadí mezi nejznámější a nejopěvovanější v globálním měřítku, do poslední chvíle pochyboval o smyslu své práce. Na jeho pohřbu se sešli jen čtyři lidé. Náhrobní kámen se rozbil nešťastnou náhodou těsně před tím, než mohl být na hrob postaven.

  Reportáž České televize k premiéře inscenace Poe v Událostech v kultuře

  Reportáž iDnes.cz k premiéře incenace Poe

  Rozhovor s Vladimírem Javorským pro Magazín Aktuálně

  Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Plakát Poe

  plakát k inscenaci Poe

  99 Kč

  Vyprodáno

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. srpna od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce ledna 2023.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní), který je od 3. prosince 2021 po generální rekonstrukci opět otevřen pro veřejnost. Ceník a provozní řád naleznete zde.

   

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona