Plukovník Švec - hlavní vizuál
Činohra

Plukovník Švec

Rudolf Medek, Jiří Havelka, Marta Ljubková

Příběh hrdiny, na kterého jsme měli zapomenout

Vyberte datum

 • duben
 • květen
 • červen
  duben

  úterý 21. 4.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Základní informace

  Přibližná délka představení

  1 hodina 40 minut, bez přestávky

  Nastudování

  V češtině

  Premiéra

  25. říjen 2018

  Josef Jiří Švec, oddaný sokol a zapálený rusofil, se na počátku první světové války přidal do nově vznikajících československých legií v Rusku. Podobný osud měly tisíce Čechoslováků, kteří šli se zbraní v ruce bojovat za vznikající republiku a za demokratickou budoucnost Ruska.

  Tvůrci

  O inscenaci

  Zanechali po sobě deníky a také řadu fotografií. Po Ševcovi ovšem zbyla legenda – jen on se totiž v předvečer vzniku ČSR zabil, aby zburcoval demoralizovanou jednotku k dalším zoufalým bojům. O deset let později o tomto hrdinském činu píše pro Národní divadlo legionář Rudolf Medek hru, z níž se okamžitě stává divácký hit – a zdroj několikaleté, velmi ostré politické polemiky. O dalších deset let později se za hrou – a o dalších deset let později, v roce 1948, se také za Ševcem a za Medkem zavírá hladina a legionářské hrdinství má být vymazáno z historické paměti.

  My ho dnes bereme, abychom z něj udělali inscenaci o Ševcovi, Medkovi, o boji za čest a republiku – a taky tak trochu o nás všech ve státě, který toho má za těch sto let hodně za sebou... 

  Fotograf inscenace: Petr Neubert 

  UPOZORNĚNÍ: V představení se používají pyrotechnické efekty a tabákové výrobky.

  Z našeho e-shopu

  Karetní hra LEGIONÁŘEK

  Společenská hra pro 2–4 hráče

  198 Kč