Láska ke třem pomerančům
Opera

Láska ke třem pomerančům (L’amour des trois oranges)

Sergej Prokofjev

Už jste někdy slyšeli o hypochondrickém princi, který se zamiloval najednou do tří ... pomerančů?

Národní divadlo
Moderní zpracování
Současné divadlo
Pro celou rodinu
Tradiční zpracování

Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.

Vyberte datum

 • leden
 • únor
  leden 2021

  pátek 29. 1.
  19:00

  Zrušeno
  únor 2021

  úterý 9. 2.
  19:00

  Zrušeno

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Přibližná délka představení

  2 hodiny 20 minut, 1 přestávka 20 minut

  Nastudování

  V francouzštině, české, anglické titulky

  Premiéra

  16. květen 2019

  Starobylá italská pohádka o princi, který se vydá na nečekaně svízelnou cestu do světa, aby hledal tři záhadné pomeranče a v jednom z nich objevil svou princeznu, je plná přímo bezuzdné fantazie. Asi právě proto vždy tolik přitahovala ty, kteří na divadle milují především hravost, radost a vtip. Italského dramatika Carla Gozziho, který ji spojil s groteskním světem komedie dell'arte, ruského avantgardního režiséra Vsevoloda Mejercholda, který ji vzkřísil pro moderní jeviště, hudebního skladatele Sergeje Prokofjeva, který z ní udělal bláznivou i docela dojemnou operu, i režiséra a mima Radima Vizváryho, který jí dal současnou divadelní podobu. Zase jedna hudební pohádka pro celou rodinu!

  Účinkující

  • 2020-2021

  Tvůrci

  Hudební nastudování
  Christopher Ward
  Režie a pohybová spolupráce
  Radim Vizváry
  Světelný design
  Karel Šimek
  Sbormistr
  Jan Bubák
  Dramaturgie
  Ondřej Hučín

  O inscenaci

  Sbor a Orchestr Národního divadla
  Spoluúčinkuje Losers Cirque Company

  Italský dramatik, satirik a mystifikátor, hrabě Carlo Gozzi (1720–1806) se bezděky stal příčinou zvláštní chvíle operní historie 20. století: zatímco jeho pohádkovou hru Turandot začal roku 1920 přetavovat Giacomo Puccini ve své poslední dílo, laděné přes všechny výstřelky stále v duchu starého dobrého romantismu, v tutéž dobu čekala na premiéru opera podle jiného Gozziho kusu – Láska ke třem pomerančům. Tu pojal Sergej Prokofjev naopak jako totální burlesku, která si ze všeho „procítěného“ a „vážně míněného“ jen tropí smích. V roce novodobé premiéry Pomerančů na scéně Národního divadla (2019) uplynulo od jejich vzniku přesně sto let. Jak je možné, že jedno z nejslavnějších a nejúspěšnějších Prokofjevových děl, opera, naplněná až po okraj „žertem, ironií, satirou i hlubším významem“, ryzím a věčným potěšením ze hry lidské obrazotvornosti a z hledání „smyslu“ v „nesmyslu“, stála s jedinou výjimkou po celé století stranou zájmu českých operních divadel?

  Prokofjev napsal Pomeranče krátce po své emigraci z bolševického Ruska do USA jako svého druhu velmi kosmopolitní dílo: podle italské předlohy v ruské úpravě na francouzský text pro americké publikum. Gozzi pojal svůj původní, převážně prozaický scénář Pomerančů jako praštěnou pohádku ve stylu komedie dell’arte s úmyslem zesměšnit své divadelní konkurenty, dramatiky Carla Goldoniho a Pietra Chiariho. Dadaismus a hravost příběhu oslovila v roce 1914 jednoho z tvůrců ruské avantgardy Vsevoloda Mejercholda natolik, že po Gozziho burlesce pojmenoval svůj časopis a hned v prvním čísle uveřejnil její moderní adaptaci. Tu měl s sebou Prokofjev náhodou v Americe a protože pro místní publikum nepřicházela opera s ruským textem v úvahu, zvolil francouzštinu, kterou na rozdíl od angličtiny ovládal. Poněkud bláznivý vznik Prokofjevovy opery může tak trochu napovědět, jaký asi příběh hypochondrického prince milujícího pomeranče je...

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Plakát Láska ke třem pomerančům

  plakát k inscenaci opery Láska ke třem pomerančům

  99 Kč

  Vyprodáno

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.