
Balet
Prosinec 2021
Kafkův Proces v tanci a baletu
Balet a velké literární příběhy k sobě mají blízko od nepaměti – Romeo a Julie, Evžen Oněgin, Dáma s kaméliemi, ale třeba i antické mýty o Kirké, Didó a Aeneovi nebo Heraklovi provázely vývoj baletu od jeho počátků. A nejinak je tomu i v 21. století, které zhusta objevilo taneční potenciál děl pražského Němce Franze Kafky.
Kafkova díla v sobě ukrývají mnohé – temná zákoutí lidské duše, absurdní humor, zoufalou nevyhnutelnost i osudovost. Současně jsou plná velice zajímavých hrdinů, jejichž ztvárnění je pro každého jevištního umělce požitkem i nevýslovnou výzvou. Jen za posledních několik let si to uvědomila celá řada choreografů, kteří se vrhli na Kafkův literární odkaz a začali jej převádět v nejrůznějších formách na divadelní jeviště.
A nejsou to pouze literární díla, ale i samotný Kafkův život a jeho osudy, které se dočkaly tanečnědivadelní podoby. Fyzickou performanci Kafka Dreaming vytvořili roku 2015 Tomáš Procházka a Peter Tilajčík. Balet Kauza Kafka (z roku 2013) uváděl i soubor Jihočeského divadla v Českých Budějovicích v choreografii tehdejšího uměleckého šéfa Attily Egerháziho.
Nejčastěji se v divadelních adaptacích vyskytují Kafkovy nejznámější novely Proměna a Proces.

Jakub Rašek a Kristýna Němečková
Proces, při němž je Josef K. vydaný na milost a nemilost krutému, odosobněnému systému paragrafů a neviditelných nitek prapodivně fungující společnosti, posloužil coby inspirační zdroj dalším tvůrcům. Jedním z nich byl například i český tanečník a choreograf Jiří Bubeníček, který svou verzi uvedl ve Švédsku pro místní Královský balet v roce 2019. Litevský balet se v roce 2017 představil v Procesu choreografa Martyna Rimeikise. Oběma předcházela verze Itala Maura Bigonzettiho z roku 2015, kterou uvádí opět i Balet Národního divadla. Kromě role Josefa K., v níž doposud excelovali například Giovanni Rotolo a Jakub Rašek, hraje klíčovou roli Novinová dívka, kterou strhujícím způsobem ztvárňují tanečnice Kristýna Němečková a Kristina Kornová.
Kafkův svět je primárně vnímán jako temné, nehostinné místo plné podivných hrůz nejrůznějších forem, podob a tvarů. Přistoupíte-li však na hru černého humoru, můžete se i nakrátko pobavit před tím, než se ve spirále spustíte spolu s hrdiny do hloubek, z nichž povětšinou není úniku. Fascinující pouť je však zaručena…

Zveme vás na procházku
Po stopách Franze Kafky
Procházka vás uvede do kontextu a navnadí na zhlédnutí následného tanečního představení Baletu ND.
Sdílet na sociálních sítích