Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Předány Ceny ředitele ND

27. 8. 2023

Novinky
Opera
Činohra
Balet
Gratulace

Při zahajování nové divadelní sezony bývá již řadu let zvykem, že tři mladí umělci převezmou Cenu ředitele ND a jedna osobnost, která je svým dlouholetým uměním spjata s naší scénou, je uvedena do Síně slávy.

Všem patří náš aplaus. Jako povzbuzení, i jako poděkování.

Ceny ředitele Národního divadla 2023

Do Síně slávy ND uvedena sopranistka stříbrných výšek 

Mezi umělce, kteří se stali neodmyslitelnou součástí určité epochy, patří i sopranistka Opery ND a SO HELENA TATTERMUSCHOVÁ.

V Národním divadle působila třicet pět let. Pro svůj jasný hlas, drobnou postavu a herecký temperament byla s oblibou obsazována do tzv. kalhotkových rolí, ale své místo si vydobyla v nelehké konkurenci i v jiných rolích, od epizodních až po ty nejslavnější. Vynikala technickou jistotou, dokázala zpívat širokou dynamickou škálu od nosného forte po mezza voce, koloraturu i kantilénu, což jí umožnovalo ztvárnit široké spektrum rolí. V životě jí nemálo pomáhá i pozitivní pohled na svět i divadlo a smysl pro humor, který vnášela i do svých rolí. Za všechny jmenujme její neopakovatelnou Bystroušku. Její vzkaz dnešku?

„I když jsem stará a mohlo by mně být všechno jedno, zajímá mě, kam svět spěje. A jelikož jsem optimista, vím, že to bude lepší.“

Ceny ředitele Národního divadla pro umělce do 35 let

PAUL IRMATOV, výjimečný umělec s bravurní technikou, hlubokou vnitřní krásou a poezií tanečního projevu. Mezi jeho nejvýznamnější role v ND patří titulní postava v Romeovi a Julii, Lenskij v Oněginovi, Princ Desiré nebo Modrý pták ve Spící krasavici, Stanley Kowalski v Tramvaji do stanice Touha nebo James v La Sylphide. Nezapomeneme na jeho Vyvoleného v Tetleyho Svěcení jara či interpretaci Forsythova díla The Second Detail. Když zde tančil poprvé Romea, byl jeho výkon tak strhující, že byl ihned po představení povýšen na post prvního sólisty, kam byl jmenován z pozice demisólisty – přeskočil tedy jeden kariérní stupeň. Působivý emotivní zážitek umocnil okamžik, kdy mu na scénu přišli pogratulovat rodiče. Netušil, že vůbec byli po celou dobu v hledišti, protože kvůli své silné sebekritice si ani nepřál, aby se na něj přijeli podívat. Ovšem jeho kamarád, fotograf Serghei Gherciu, je potajmu pozval a dobře udělal. Takové chvíle se nezapomínají.

ŠIMON KRUPA je hercem vzdělaným a sečtělým, má rád komplikované texty a na jevišti si vychutnává každé slovo. Středobodem jeho vnímání divadla je herecké jednání a také reakce na partnera. Má intuitivní smysl pro timing i změny nálad. V roli Bingleyho Pýše a předsudku dokáže být suverénní i nenuceně přátelský. Prohnaný, zaujatý i jaksi omrzelý, prostě veskrze divný Mladý pán v Reji. Zpovykaný a na matce zcela závislý Semjon ve Vasse Železnovové. Vyniká ve studii šílenství osamělého přírodního muže v inscenaci Otec hlídá dceru i coby sotva dospělý Václav v Našich furiantech. Je také obětavý záskokář, jenž je ochoten pro záchranu večerního představení naučit se během vražedně krátké doby postupně dokonce dvě velké role v téže inscenaci! Ostravská éra z počátků profesní kariéry (Komorní scéna Aréna) mu přinesla jak širší, tak nejužší nominaci na Cenu Thálie. Uvidíme, čím jej odmění „pražská éra“, kterou má stále před sebou!

Tenorista PETR NEKORANEC je jednou z nejvýraznějších osobností mladé české pěvecké generace. Sólistou Opery Národního divadla a Státní opery je od sezony 2021/2022. Od té doby ztvárnil hned několik výrazných rolí. Jeho hlasový projev se vyznačuje mimořádnou čistotou, sílou a emocionálním bohatstvím, což mu umožňuje vnořit se do rolí s hlubokým porozuměním a autenticitou. Upozornil na sebe především rolí Romea v Gounodově opeře Romeo a Julie. Jeho hrdina je romantický, dojemný a hlasově velmi vyrovnaný. V jiné rovině se představil na konci minulé sezony jako Peppe ve dvou jednoaktovkách Komedianti / Sedlák kavalír, ve kterých předvedl své komické já. Kromě České republiky se Petr pohybuje i na zahraniční scéně, kde mimo jiné získává mnohá ocenění. Na Petra Nekorance se můžou diváci těšit v premiérových titulech sezony Nápoj lásky (Gaetano Donizetti) či Tajemství (Bedřich Smetana). 

Sdílet na sociálních sítích