Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Romeo a Julie
Opera

Romeo a Julie (Roméo et Juliette)

Charles Gounod

Nesmrtelný příběh o milencích z Verony

Státní opera
Moderní zpracování
Vhodné k maturitě
Slavná předloha
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

2 hodiny 50 minut, bez přestávky

Nastudování

V francouzštině, anglické, české titulky

Premiéra

21. duben 2016

I po 400 letech zní hlas Romea a Julie, nejslavnějších milenců všech dob, zcela aktuálně a varuje před smrtelnými sváry mezi rodinami, etniky, náboženstvími a národy, které vedou k nenapravitelným a zničujícím tragédiím. Opera francouzského skladatele Charlese Gounoda podle ikonické tragédie Williama Shakespeara se od své premiéry v pařížském Théâtre Lyrique 27. 4. 1867 stala oblíbenou součástí repertoáru všech světových operních divadel.

Účinkující

  • 2021-2022

Tvůrci

O inscenaci

Sbor a Orchestr Státní opery

Francouzský skladatel Charles Gounod (1818–1893) v mládí prohlásil, že „úspěšné kariéry dosáhne skladatel pouze komponováním oper“. Ze třinácti oper se mu to podařilo ve dvou případech: ve Faustovi a v Romeovi a Julii. Oběma jeho operám podle slavných literárních předloh Johanna Wolfganga von Goetha a Williama Shakespeara dominoval milostný příběh a nejvýznamnější roli měla melodie. Už více než sto padesát let milují, umírají a zpívají Gounodovi Romeo a Julie na operních jevištích celého světa. Jaké jsou důvody neutuchající obliby této opery? To je jednoduché: nádherné sólové výstupy a čtyři strhující dueta obou hlavních protagonistů, Mercutiova elegantní balada o královně víl Mab, působivé sborové výstupy včetně jímavého žalozpěvu na Mercutiovu a Tybaltovu smrti, barvami hýřící a city překypující atmosféra.

Zásluhou Bedřicha Smetany, který byl velkým Gounodovým ctitelem, se k nám Romeo a Julie dostává už dva roky po pařížské premiéře; české uvedení v pražském Novoměstském divadle pod Smetanovou taktovkou 29. 8. 1869 je vůbec první v celé rakouské monarchii. Stavovské divadlo vypravilo Gounodovo dílo 11. 9. 1873 v německém překladu, následovalo Národní divadlo 6. 1. 1886 v českém překladu Emanuela Františka Züngela a Nové německé divadlo (dnes Státní opera) opět německy 20. 10. 1889. Současnou inscenaci nastudoval renomovaný italský dirigent Marco Guidarini a slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová.

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo nabízí vstupenky na srpen až listopad 2021.

Od 1. srpna 2021 je zahájen prodej vstupenek na listopad 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na pokladnách Národního divadla. 

V souladu s nařízením vlády jsou pro návštěvníky divadelních představení stanoveny
tyto podmínky.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku u naší obsluhy předem

Nápojový lístek