Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Státní opera I Romeo a Julie: Jana Sibera (Julie), Petr Nekoranec (Romeo) – foto: Zdeněk SokolStátní opera I Romeo a Julie: Jana Sibera (Julie), Petr Nekoranec (Romeo) – foto: Zdeněk Sokol
Opera

Romeo a Julie (Roméo et Juliette)

Charles Gounod

Nesmrtelný příběh o milencích z Verony

Státní opera
Vhodné k maturitě
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

2 hodiny 55 minut, 1 přestávka (20 minut)

Nastudování

ve francouzštině, anglické, české titulky

Premiéra

21. duben 2016

I po 400 letech zní hlasy Romea a Julie, nejslavnějších milenců všech dob, zcela aktuálně a varují před smrtelnými sváry mezi rodinami, etniky, náboženstvími a národy, jež vedou ke zničujícím tragédiím. Opera francouzského skladatele Charlese Gounoda podle ikonické tragédie Williama Shakespeara se od své premiéry v pařížském Théâtre-Lyrique 27. 4. 1867 stala oblíbenou součástí repertoáru všech světových operních divadel.

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

O inscenaci

Sbor Státní opery
Orchestr Státní opery
Balet Opery Národního divadla

Důvodů je několik: nádherné sólové výstupy a čtyři strhující dueta obou hlavních protagonistů, Mercutiova elegantní balada o královně víl Mab, působivé sborové výstupy včetně jímavého žalozpěvu na Mercutiovu a Tybaltovu smrt, barvami hýřící a city překypující atmosféra.

Zásluhou Bedřicha Smetany, který byl velkým Gounodovým ctitelem, se k nám Romeo a Julie dostává už dva roky po pařížské premiéře; české uvedení v pražském Novoměstském divadle pod Smetanovou taktovkou 29. 8. 1869 je vůbec první v celé rakouské monarchii. O moderní a netradiční pojetí Gounodovy slavné opery se ve Státní opeře postarala slovenská režisérka Sláva Daubnerová, která v Národním divadle již nastudovala inscenace Janáčkových Výletů páně Broučkových, Šostakovičova Oranga, Ščedrinovy Lolity a Straussovy opery Ariadna na Naxu.

Vhodné pro publikum od 12 let.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících červenec až prosinec 2024.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek (PDF, 60 kB)