MENU

David Prachař

Člen Činohry

Po absolvování pražské DAMU (1982) zahájil svoji profesionální hereckou dráhu v libeňském Divadle S. K. Neumanna, kde se sešel s legendárním režisérem Janem Grossmanem – v jeho inscenaci Albeeho hry Kdopak by se Kafky (vlka) bál? hrál Nicka, v Sofoklově Oidipovi byl členem chóru; obsazovali ho i další režiséři, Jan Nebeský mu svěřil např. roli Osvalda v Přízracích. V roce 1989 hrál v jeho inscenaci Strindbergových Věřitelů v Divadle E. F. Buriana, s tímto režisérem přešel posléze do Činoherního klubu (1989-92), kde hrál mimo jiné titulní roli Oresta v Euripidově tragédii. Následující dva roky byl ve svobodném povolání.

V roce 1994 přišel s režisérem Nebeským do nově se formujícího Divadla Komedie, kde setrval až do roku 2002 a byly to pro jeho umělecký vývoj významné roky. Zahrál si tu řadu úspěšných rolí (např. Lenglumé v komedii Okno do hlavy, titulní Hamlet (Cena A. Radoka, 1994), Clov v Konci hry, režíroval tu také své autorské představení Tiše ke světlu). Osudové pro něho tady bylo setkání s režisérem Michalem Dočekalem, v jehož inscenacích vytvořil několik postav (Solenyje ve Třech sestrách, Porcia v Kupci benátském, Šťastlivce v Lese a Fausta v Marlowově Tragické historii o doktoru Faustovi (získal za ni opět Cenu A. Radoka, 2001). Hostoval a hostuje občas i na jiných scénách.

Angažmá v Činohře Národního divadla získal v roce 2002. Uvedl se zde titulním Rostandovým Cyranem z Bergeracu, dále jsme ho viděli mimo jiné jako Wanga v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, jako titulního Shakespearova Coriolana, hrál Antona v Mayenburgově Eldorádu, Tajemníka Wurma v Schillerových Úkladech a lásce, Bedřicha Hofreitera ve Schnitzlerově Duši – krajině širé, Wagnera – Strausse v Kohoutově Malé hudbě moci, účinkoval v benefici V. Chramostové Tři životy, byl Stockmannem v Ibsenově Nepříteli lidu, Williamem Staffordem, vévodou Buckinghamem v Shakespearově Richardovi III.Janem ve Stoppardově Rock´n´RolluBillem Fordhamem v Lettsově Srpnu v zemi indiánůBérengerem v Ionescově Nosorožci, Trigorinem v Čechovově RackoviOrgonem v Tartuffe Impromptu!Vladimírem v Beckettově Čekání na GodotaJosefem Habršperkem ve Stroupežnického Našich furiantech, Mouchu v Šamberkově Jedenáctém přikázáníJaga (Othello, benátský mouřenín, Stavovské divadlo), Němce (Jako břitva (Němcová), Stavovské divadlo) ad.

V současném repertoáru ho můžete vidět v autorské inscenaci Jiřího Havelky Experiment myší ráj (Nová scéna) a dále jako Benneta (Pýcha a předsudek, Národní divadlo), Otce nevěsty (Krvavá svatba, Stavovské divadlo), Muže (Křehkosti, tvé jméno je žena, Nová scéna) a jako Vávru (Maryša, Národní divadlo).


FILM A TELEVIZE

Z řady televizních inscenací a seriálů ho znají také televizní diváci, natáčí filmy, spolupracuje s dabingem. Hrál například ve filmech Její pastorkyňa, Arabesky, Ďáblova lest, Ztracená brána, v seriálech Laskavý divák promine, Dobrodružství kriminalistiky, Ohnivý kuře a Specialisté.


OCENĚNÍ

2006 - Cena Thálie za hlavní roli v inscenaci Novecento (Magické piáno) v Divadle Viola
2001 - Cena Alfréda Radoka za roli Fausta v Marlowově Tragické historii o doktoru Faustovi (Divadlo Komedie)
1994 - Cena Alfréda Radoka za roli titulního Shakespearova Hamleta (Divadlo Komedie)


ROZHOVORY
Herecké profesi obšas chybí důstojnost, Lidovky.cz, 15. 12. 2010
Online rozhovor, iDNES.cz, 26. 3. 2009
Skutečný život vedeme ve snu, Divadlo.cz, 2008
Aktualizace: listopad 2017

David Prachař účinkuje v představeních

SEZONA 2017/2018

David Prachař účinkuje v inscenacích

SEZONA 2017/2018

SEZONA 2018/2019

Repertoár