Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera

Tosca

Giacomo Puccini

Drama o politické moci a jejím zneužití.

Státní opera
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

3 hodiny, 2 přestávky (20 minut)

Nastudování

v italštině, české, anglické titulky

Premiéra

7. červen 1999

Inscenace Státní opery využívá legendární výpravu Josefa Svobody z roku 1947, kterou vytvořil pro tehdejší Velkou operu 5. května, dnešní Státní operu.

Zpěvačka Floria Tosca a malíř Mario Cavaradossi jsou respektovaní a obdivovaní umělci – Tosca je dokonce zvána na královský dvůr. Ale ani tento status je nezachrání před zákeřným policejním šéfem Scarpiou. Cavaradossi neumírá pro to, že se jako volterián pokusil zachránit život uprchlému stoupenci Římské republiky Angelottimu, ale protože je jako milenec Tosky Scarpiovým rivalem.

Přehrajte si
podcast

Účinkující

  • 2022-2023
  • 2023-2024

Tvůrci

Scéna (rekonstrukce 1999)
Daniel Dvořák
Světelný design
Pavel Dautovský
Sbormistr Kühnova dětského sboru
Jiří Chvála

O inscenaci

Sbor Státní opery
Orchestr Státní opery
Balet Opery Národního divadla
Kühnův dětský sbor

O drama La Tosca Victoriena Sardoua se Puccini zajímal od roku 1889, kdy v něm v Miláně viděl slavnou herečku Sarah Bernhardt. Složitá jednání jeho nakladatele Ricordiho se Sardouem a Pucciniho práce na Manon Lescaut a Bohémě však kompozici Tosky oddálily a skladatel operu dokončil až v roce 1899. Světová premiéra se uskutečnila v Římě roku 1900. Měla obrovský úspěch, ale mezi hudebníky vyvolala i rozporné reakce: například Gustav Mahler o ní mluvil jako o „mistrovské slátanině“ a ještě hůře se vyjádřil Richard Strauss... Tyto hlasy však již dávno upadly v zapomnění a opera o slavné zpěvačce Tosce, malíři Cavaradossim a policejním šéfovi Scarpiovi, odehrávající se roku 1800 v době napoleonských bojů proti Rakousku v Itálii, je již dlouhá desetilétí jedním z nejhranějších světových operních titulů.

Výpravu současné inscenace Tosky ve Státní opeře s dramaticky sešikmenými, difúzně nasvícenými malovanými dekoracemi slavného českého scénografa Josefa Svobody z roku 1947 obnovil v červnu 1999 jeho žák a tehdejší ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák. Věrná kopie Svobodovy scénografie, vytvořená ovšem již moderními technologiemi, přispěla k mimořádné popularitě této inscenace.

Vhodné pro publikum od 12 let.

Podcasty

K jádru věci: TOSCA
K jádru věci: TOSCA
00:0041:55

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Plakát Tosca 2020

plakát k inscenaci Tosca

99 Kč

Poslední kus skladem

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. května od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce října 2023.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek (PDF, 70 kB)