Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera Nova 2024 – StvůryOpera Nova 2024 – Stvůry
Koncert

Stvůry

Šimon Voseček

17. června 2024, Scénické oratorium

Divadlo Bez zábradlí
Festival Opera Nova
Světová premiéra

Základní informace

Kde hrajeme

Divadlo Bez zábradlí

Přibližná délka představení

1 hodina, bez přestávky

Setkání s tvůrci před představením v kavárně Divadla Bez zábradlí.

Libreto ke scénickému oratoriu Stvůry (PDF)

Více informací o festivalu: Festival Opera Nova 2024

Festival Opera Nova je přehlídkou současné české a zahraniční operní tvorby. Festival navazuje jak na předchozí ročníky v letech 2018 a 2019, tak i na tradici, kterou v roce 1924 založil skladatel a dlouholetý šéf opery Nového německého divadla (nyní Státní opera) Alexander Zemlinsky ve spolupráci s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu (ISCM).

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

Tvůrci

Video design
Valeriia Riazanova
Pohybová spolupráce
Jan Adam

O koncertu

Stvůry jsou metaforou strachu a utrpení. Představují krutost, která se zhmotňuje prostřednictvím slov i činů. Barbarstvím, krvavými zločiny, vraždami a hrůzou. Stvůry útočí na nevinnost, na děti, které se proti takovému netvorovi mohou jen stěží bránit nebo se neubrání vůbec. Stejně jako je tomu v mnoha zemích, kde homosexuálové nemají téměř nebo vůbec žádnou možnost obrany ani proti útočníkům ani proti vražedným zákonům.

V roce 2013, kdy byl schválen zákon umožňující uzavírání manželství párům stejného pohlaví, se Francie stala devátou evropskou zemí a čtrnáctou zemí na světě, která povolila manželství osobám stejného pohlaví. Tento rok tedy znamenal pro francouzskou LGBT komunitu velký krok kupředu, zároveň se však vyznačoval výrazným nárůstem homofobních útoků.

Autor libreta, Yan Verburgh, říká:

„Tento nárůst násilí mě šokoval i překvapil, a proto jsem začal zkoumat problematiku homofobie nejprve ve své zemi, ve Francii, a poté i ve zbytku světa. Neexistují slova, která by popsala to, co jsem zjistil, i když můžeme mluvit o netoleranci, násilí, diskriminaci, zločinech z nenávisti, barbarství nebo hrůze. A protože divadlo je pro mě prostředkem, jak se společností jednat, vybral jsem si při psaní textu právě toto médium pro odsouzení uvedených zločinů a pro obranu svobody a lásky.“

Libreto ke scénickému oratoriu Stvůry (PDF)

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích