Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Činohra

Kdo je Jane?

Jiří Havelka a kol.
Nová scéna
Premiérový titul
Anglické titulky

Vyberte datum

  říjen 2023

  pátek 6. 10.
  20:00

  Zrušeno
  Premiérový titul
  Anglické titulky

  pondělí 16. 10.
  20:00

  Zrušeno
  Premiérový titul
  Anglické titulky

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Nastudování

  v češtině, anglické titulky

  Vážené divačky, vážení diváci,

  bohužel musíme z umělecko-provozních důvodů zrušit plánovanou inscenaci Kdo je Jane?, která měla mít premiéru 22. června 2023 na Nové scéně Národního divadla.

  Velmi nás nastalá situace mrzí a omlouváme se za komplikace, které vám tímto způsobíme.

  Děkujeme za pochopení.
  Umělecká správa Činohry ND

  Autorská inscenace Jiřího Havelky o skutečné povaze naší paměti. 

  Účinkující

  • 2023-2024

  Tvůrci

  Scéna a kostýmy
  Lucia Škandíková

  O inscenaci

  Rodiče Nicole Kluemper se rozešli, když byla ještě malá. Opatrovnický soud vyhrál její otec, a Nicole tak definitivně ztratila kontakt se svou matkou. Když dospívala, otec onemocněl, a dívce začala anabáze po rodinách přátel, domácnostech různých pěstounů, pobývala dokonce v dětském domově. Tehdy také po letech poprvé kontaktovala svoji matku, ta se ovšem zdráhala o minulosti vůbec mluvit. I proto se sedmnáctiletá Nicole setkala s dětským psychiatrem Davidem Corwinem, který kdysi během sporu o opatrovnictví figuroval jako soudní znalec. Poprosila ho, zda by se na nahrávky výslechů mohla zpětně podívat – chtěla zjistit, co mu tenkrát o svých rodičích vlastně řekla. Psychiatr se jí naopak zeptal, zda si pamatuje, z čeho svou matku kdysi obvinila…

  V roce 1997 publikovali dětští psychiatři David Corwin a Erna Olafson případovou studii známou jako „Případ Jane Doe“, která se stala důležitou a často citovanou prací v trestní oblasti a souvisejících občanskoprávních sporech kolem sexuálního zneužívání dětí a potlačované paměti. Poté, co byl případ zveřejněn, zahájili psychologové Melvin J. Guyer a Elizabeth Loftus, odbornice na falešnou paměť, vyšetřování celého jeho pozadí. Skutečně dívka traumatické zážitky spojené s matkou vytěsnila a po mnoha letech si je znovu vybavila pomocí terapie a hypnózy? Anebo byly vzpomínky jen výsledkem nátlaku otce a nevlastní matky? Dnes je Nicole, hlavní aktérka kauzy, sama dětskou psycholožkou. Rozhodla se tak i proto, aby pomohla podobným dětem, jakým byla kdysi ona sama: „Věřím, že máte určitou kontrolu nad tím, kým jste a kým chcete být. Minulost je minulost. I když je vždy naší součástí, nemusí nás úplně definovat. Některé dny věřím, že se to stalo – a některé dny ne. To je ta nejdefinitivnější odpověď, jakou vám mohu dát.“

  Sdílet na sociálních sítích

  Partneři inscenace
  Kdo je Jane?
  Mecenášský klub Národního divadla

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. září od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce února 2024.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

  Ceník a provozní řád

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona