Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Ilona Smejkalová (foto: Pavel Hejný)

Ilona Smejkalová

Dramaturgyně Činohry

Biografie

Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci – Teorii a dějiny literatury, divadla a filmu.

V roce 1994 nastoupila coby dramaturgyně v Horáckém divadle v Jihlavě. Následně začala vyučovat na Vyšší odborné škole herecké, dále na Vyšší odborné škole tvůrčího psaní Josefa Škvoreckého a pět let působila jako pedagog také na Osmiletém gymnáziu Buďánka v Praze.

Jako dramaturgyně je spjata s několika českými divadly – s Divadlem Příbram, Divadlem Petra Bezruče v Ostravě a Městským divadlem v Kladně, kde všude působila rovněž jako tisková mluvčí. S dalšími divadly pak navázala externí dramaturgickou spolupráci – jednalo se např. o A-studio Rubín, Moravské divadlo Olomouc, Městské divadlo Mladá Boleslav, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Divadlo Ungelt a Divadlo DISK. Věnovala se i jednorázovým muzikálovým a divadelním produkcím. Čtyři roky spolupracovala se Studiem Ypsilon, coby externí dramaturg, následně jako jeho manažerka a tisková mluvčí. 

V poslední době často spolupracovala s režisérem Danielem Špinarem (Racek a Miláček v Městském divadle Kladno, Žebrácká opera v Klicperově divadle v Hradci Králové nebo Můj romantický příběh v Divadle Petra Bezruče v Ostravě) či s režisérským tandemem Jana Borny a Miroslava Hanuše (Kabaret Kainar – Kainar a O líné babičce v Divadle v Dlouhé).

Jako scénaristka se od roku 2002 externě podílí na pořadech ČT Divadlo žije!, Děti sametu a Nejkrásnější pohádky. Je také již několik let členkou poroty dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka (resp. o Cenu divadelní kritiky).

Od roku 2014 do července 2015 působila v Národním divadle v Brně jako dramaturgyně a zástupkyně uměleckého šéfa Mahenovy činohry NdB.

Od sezony 2015/2016 posílila stávající dramaturgický tým Národního divadla v Praze.

 

Aktuální inscenace v Národním divadle:

Další projekty (výběr): 

  • Idiot (film Činohry Národního divadla, režie D. Špinar, 2022)

 

Aktualizace: duben 2023

V minulosti v Národním divadle

Vítejte v Thébách

režie

D. Špinar (2018)

Jsme v pohodě

režie

B. Holiček (2017)

Krvavá svatba

režie

SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) (2017)

Manon Lescaut

režie

D. Špinar (2016)

Tři sestry

režie

D. Špinar (2016)