Nabucco
Opera

Nabucco

Giuseppe Verdi

Biblický epos o moci, lásce, náboženství a svobodě

Státní opera
Moderní zpracování
Oblíbený titul
Historické téma
Nevšední pojetí

Vážení diváci,

Národní divadlo zahájilo 10. května předprodej vstupenek na červen 2021.
Návštěvníci musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.

Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla, znovu otevřená je Hlavní pokladna Národního divadla na Nové scéně. Ostatní pokladny zůstávají do odvolání nadále uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

2 hodiny 35 minut, 1 přestávka 20 minut

Nastudování

V italštině, české, anglické titulky

Premiéra

27. červen 2018

Inscenaci režijně nastudoval slavný argentinský tenorista José Cura.

Verdiho třetí opera Nabucco, zpracovávající biblický námět ze Starého zákona o babylónském králi Nebuchadnezzarovi, patří k nejčastěji uváděným operním dílům vůbec. Příběh starý více než tisíc let vypráví o nábožensky motivované válce a o vyhnání z domova – a odehrává se v nejkonfliktnější válečné oblasti všech dob, na Blízkém Východě. Změnilo se za půldruhého tisíciletí něco?

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Hudební nastudování
Andreas Sebastian Weiser
Režie, scéna a světelný design
José Cura
Kostýmy a asistentka režiséra
Silvia Collazuol
Asistent světelného designéra
Pavel Dautovský

O inscenaci

Sbor a Orchestr Státní opery

Byla to opera Nabucco, jejíž fenomenální úspěch (premiéra v milánské La Scale 9. 3. 1842) zahájil cestu tehdy osmadvacetiletého Giuseppa Verdiho ke slávě. Verdi v ní představil zcela nový kompoziční styl. Jsou zde ještě slyšet vlivy Donizettiho, Belliniho a Rossiniho, nicméně je evidentní, že ryze virtuózní pasáže období bel canta ustoupily áriím a ansámblům ve službě dramatickému napětí a spádu, dramatickému realismu a divadelní věrohodnosti. Změna kompozičního stylu vyžadovala i proměnu pěveckého stylu, a to nejen po vokální, ale i dramatické stránce; pěvci proto museli disponovat mimořádnou hlasovou všestranností i hereckým talentem. V Nabuccovi najdeme jeden z nejobtížnějších sopránových partů – Abigaille. Ale také snad nejslavnější sborovou operní scénu vůbec, „Va, pensiero, sull'ali dorate“ („Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“). Tento ikonický hymnus na svobodu se stal ve Verdiho době symbolem odporu Italů proti rakouské nadvládě a roli politického apelu si několikrát zopakoval i v dnešní době.

V českých zemích byl Nabucco poprvé proveden německy 5. 3. 1849 v pražském Stavovském divadle. Současnou inscenaci režijně nastudoval slavný argentinský tenorista José Cura, s nímž soubor Státní opery Praha již spolupracoval na podzim 2001 při turné po Japonsku s inscenací Verdiho Aidy (José Cura v roli Radama). V lednu 2015 José Cura hostoval na scéně Státní opery v titulní roli Verdiho Otella.

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Nabucco (ČJ)

programová brožura k inscenaci Nabucco

70 Kč

Skladem pouze 2 kusy

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo zahájilo prodej vstupenekna červen 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na Hlavní pokladně ND na Nové scéně (ostatní pokladny zůstávají uzavřeny). 

V souladu s nařízením vlády ČR ze dne 10. května 2021 o konání hromadných kulturních akcí ve vnitřních prostorách jsou návštěvníky těchto představení stanoveny tyto podmínky

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.