Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
NabuccoNabucco
Opera

Nabucco

Giuseppe Verdi

Biblický epos o moci, lásce, náboženství a svobodě

Státní opera
Historické téma
Anglické titulky
Německé titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

2 hodiny 35 minut, 1 přestávka (20 minut)

Nastudování

v italštině, české, anglické titulky

Premiéra

27. červen 2018

Inscenaci režijně nastudoval slavný argentinský tenorista José Cura.

Verdiho třetí opera Nabucco, zpracovávající biblický námět ze Starého zákona o babylónském králi Nebuchadnezzarovi, patří k nejčastěji uváděným operním dílům vůbec. Příběh starý více než tisíc let vypráví o nábožensky motivované válce a o vyhnání z domova – a odehrává se v nejkonfliktnější válečné oblasti všech dob, na Blízkém Východě. Změnilo se za půldruhého tisíciletí něco?

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

Tvůrci

Hudební nastudování
Andreas Sebastian Weiser
Kostýmy a asistentka režiséra
Silvia Collazuol
Režie, scéna a světelný design
José Cura
Asistent světelného designéra
Pavel Dautovský

O inscenaci

Sbor a Orchestr Státní opery

Byla to opera Nabucco, jejíž fenomenální úspěch (premiéra v milánské La Scale 9. 3. 1842) zahájil cestu tehdy osmadvacetiletého Giuseppa Verdiho ke slávě. Verdi v ní představil zcela nový kompoziční styl. Jsou zde ještě slyšet vlivy Donizettiho, Belliniho a Rossiniho, nicméně je evidentní, že ryze virtuózní pasáže období bel canta ustoupily áriím a ansámblům ve službě dramatickému napětí a spádu, dramatickému realismu a divadelní věrohodnosti. Změna kompozičního stylu vyžadovala i proměnu pěveckého stylu, a to nejen po vokální, ale i dramatické stránce; pěvci proto museli disponovat mimořádnou hlasovou všestranností i hereckým talentem. V Nabuccovi najdeme jeden z nejobtížnějších sopránových partů – Abigaille. Ale také snad nejslavnější sborovou operní scénu vůbec, „Va, pensiero, sull'ali dorate“ („Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“). Tento ikonický hymnus na svobodu se stal ve Verdiho době symbolem odporu Italů proti rakouské nadvládě a roli politického apelu si několikrát zopakoval i v dnešní době.

V českých zemích byl Nabucco poprvé proveden německy 5. 3. 1849 v pražském Stavovském divadle. Současnou inscenaci režijně nastudoval slavný argentinský tenorista José Cura, s nímž soubor Státní opery Praha již spolupracoval na podzim 2001 při turné po Japonsku s inscenací Verdiho Aidy (José Cura v roli Radama). V lednu 2015 José Cura hostoval na scéně Státní opery v titulní roli Verdiho Otella.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících březen–srpen 2024.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek (PDF, 60 kB)