Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera

Maškarní ples (Un ballo in maschera)

Giuseppe Verdi

Tajná láska, spiknutí, věštby, žárlivost, pomsta … Romantická opera, jak má být!

Národní divadlo
Moderní zpracování
Oblíbený titul
Anglické titulky
Historické téma

Vážení diváci,
Národní divadlo prodává ve všech budovách vstupenky v plné kapacitě s výjimkou první řady.
Návštěvníci představení musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.
Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla a na pokladnách  Národního divadla.

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Přibližná délka představení

2 hodiny 30 minut, 1 přestávka 20 minut

Nastudování

V italštině, české, anglické titulky

Premiéra

5. říjen 2017

Král se zamiluje do ženy svého nejlepšího přítele. Ten zpočátku nic netuší a dělá vše pro to, aby svého pána ochránil před vražednými úmysly spiklenců. Jenže toto je romantická opera a v ní je skutečným pánem osud. A ten si potrpí na ironii. Možná už tušíte, kdo se nakonec stane královým vrahem…

Účinkující

  • 2021-2022

Tvůrci

Hudební nastudování
Jaroslav Kyzlink
Scéna a kostýmy
Marek Cpin
Pohybová spolupráce
Béla Kéri Nagy
Sbormistr
Pavel Vaněk
Dramaturgie
Beno Blachut

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla

Pro své opery nacházel Verdi často předlohy v dílech vynikajících spisovatelů a dramatiků, jakými byli kupříkladu Shakespeare, Schiller, Hugo nebo Eugène Scribe, jeden z nejúspěšnějších dramatiků 19. století. Pro Verdiho napsal libreto Sicilských nešpor a roku 1857 se jeho původní text k Auberově opeře Gustave III, ou Le bal masqué stal podkladem pro italské libreto Antonia Sommy k Verdiho královskému dramatu, které vešlo do dějin pod názvem Maškarní ples. Okolnosti vzniku a uvedení opery Maškarní ples (Un ballo in maschera) byly poznamenány politickými událostmi a následnými cenzurními zásahy, kvůli nimž se musel měnit nejen původní název Gustav III., ale také jména postav, dějiště a doba děje. Ze švédského krále, milovníka divadla Gustava, se stal anglický guvernér v americkém Bostonu atd. V tomto znění byla opera poprvé uvedena 17. února 1859 v římském Teatro Apollo. V Praze opera zazněla poprvé 14. srpna 1866 v německém překladu ve Stavovském divadle, v českém překladu pak byla poprvé hrána 30. června 1869 v Novoměstském divadle souborem Prozatímního divadla, z jehož repertoáru byl Maškarní ples v červnu 1884 převzat do Národního divadla.

Nejnovější inscenaci nastudoval hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink, který svůj temperament a cit pro Verdiho dílo projevil mj. při nedávných nastudováních jeho oper Simon Boccanegra a Don Carlo v Národním divadle a Státní opeře. Režisér Dominik Beneš, který se v Národním divadle představil inscenacemi oper Slavík a Jolanta, si ke spolupráci přizval divadelního výtvarníka Marka Cpina.

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Plakát Maškarní ples

plakát k inscenaci Maškarní ples

99 Kč

Poslední kus skladem

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo nabízí vstupenky na září až prosinec 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na pokladnách Národního divadla. 

V souladu s nařízením vlády jsou pro návštěvníky divadelních představení stanoveny
tyto podmínky.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Občerstvení v Národním divadle

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku u naší obsluhy předem

Nápojový lístek