Madama Butterfly
Opera

Madama Butterfly

Giacomo Puccini

Vyberte datum

  březen

  sobota 27. 3.
  17:00

  Prodej nezahájen

  Základní informace

  Přibližná délka představení

  3 hodiny 10 minut, 2 přestávky 20 minut

  Nastudování

  V italštině, české, anglické titulky

  Premiéra

  4. únor 2016

  Z Pucciniho děl má Madama Butterfly snad tu nejjednodušší, vlastně až banální zápletku – americký „yankee“, námořní důstojník F. B. Pinkerton, okouzlen malebným japonským prostředím a patnáctiletou dívkou Čo Čo San, zvanou Motýlek (Butterfly), se rozhodne oženit a strávit se svou novou ženou v Nagasaki líbánky. Brzy ji však opustí a teprve po dlouhé době se vrátí, aby odvezl dítě, které mu Čo Čo San mezitím porodila.

  O inscenaci

  Puccini se v "Butterfly" tentokrát vzdal složitého děje a hlučných dramatických událostí a v tomto ryze komorním příběhu vsadil na psychologii postav, kterou jeho hudba rozkrývá do nejmenších detailů, záchvěvů i obrovských emotivních vzepětí, na podstatný kontrast mezi japonskou a „západní“ mentalitou, kterou trefně vystihuje mimo jiné i mnohokrát a překvapivě obměňovanou citací hymny USA, a konečně na působivou kresbu japonského koloritu, v němž se celý příběh odehrává.

  Název opery je převzat z proslulé stejnojmenné povídky amerického právníka a spisovatele Johna Luthera Longa, která se nejprve stala předlohou pro činohru newyorského producenta a dramatika Davida Belasca. Právě tato hra pak byla přímou inspirací pro jednu z nejslavnějších autorových oper.

  Po neúspěšné premiéře „Butterfly“ v milánské Scale Puccini své dílo v letech 1904-1907 celkem čtyřikrát přepracoval, než se stalo doslova světovým operním hitem.

  UPOZORNĚNÍ: V představení se používají tabákové výrobky.

  Generálním mediálním partnerem inscenace je Česká televize.

  Z našeho e-shopu

  Program Madama Butterfly (AJ)

  programová brožura k inscenaci Madama Butterfly

  100 Kč