Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
LouTkáčekLouTkáček
Opera

LouTkáček (Tuttifäntchen)

Paul Hindemith

Premiéry 30. listopadu 2023 ve Stavovském divadle

Stavovské divadlo
Premiérový titul
Musica non grata

Základní informace

Kde hrajeme

Stavovské divadlo

Přibližná délka představení

1 hodina, bez přestávky

Nastudování

v češtině

Premiéra

30. listopad 2023

Opera Národního divadla rozšiřuje svou nabídku pro dětské a rodinné publikum o novou pohádku, která je tak trochu tradiční a tak trochu netradiční.

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

Tvůrci

Režie a choreografie
Radim Vizváry
Scéna a kostýmy
Eva Jiřikovská
Dramaturgie
Ondřej Hučín

O inscenaci

Orchestr Národního divadla

V roce 1922 napsal německý skladatel Paul Hindemith hudbu k vánoční hře Hedwigy Michelové a Franzisky Beckerové s názvem Tuttifäntchen. Je to příběh o loutkovém divadle, o řezbáři a jeho loutce, která obživne a začne tropit podivné věci. Ukradne řezbářově dcerce Týně srdce, protože je to prý úplně zbytečná věc, a vyrazí s ní z šera řezbářské dílny do velkého světa... Kam se spolu dostanou? 

A podaří se Týně ztracené srdce zase najít? A vůbec – jaký je rozdíl mezi lidmi a loutkami? A mají stromy něco společného s lidmi? Kouzelnou pohádku plnou moudrosti, fantazie, napětí a krásné vánoční atmosféry opatřil Paul Hindemith milou a dětskému divákovi blízkou, melodickou a hravou hudbou, inspirovanou lidovými říkadly, vánočními koledami, ale dokonce i tanečním jazzem!

Protože by původní název Hindemithovy pohádky Tuttifäntchen byl českému publiku cizí a nesrozumitelný, bylo naším úkolem najít název nový. A protože je to příběh o dřevěných loutkách a vzdáleně připomíná něco z Collodiho Pinocchia a především z Hoffmannova Louskáčka, vyměnili jsme jedno písmeno a jméno hlavní postavy i celé pohádky bylo na světě. 

Vánoční hudební příběh o LouTkáčkovi, v němž vedle hudby a zpěvu nebude chybět ani tanec, pantomima, akrobacie a samozřejmě loutky, uvádíme v české premiéře a v úpravě a českém překladu dramaturga Ondřeje Hučína a režiséra, mima, choreografa a uměleckého šéfa Laterny magiky Radima Vizváryho.

Inscenaci uvádíme v rámci cyklu Musica non grata.

Vhodné pro publikum od 5 let.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Detail zboží

Plakát LouTkáček

plakát k operní inscenaci LouTkáček

249 Kč

Poslední kus skladem

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících červen až listopad 2024.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Stavovského divadla

U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).

Občerstvení ve Stavovském divadle

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou. 

Nápojový lístek (PDF, 60 kB)