Její pastorkyňa
Opera

Její pastorkyňa

Leoš Janáček

Láska, soucit, pýcha a krutost ve slavném operním dramatu z moravské vesnice

Národní divadlo
Česká klasika
Pro celou rodinu
Tradiční zpracování
Oblíbený titul

Vážení diváci,
nový program pro květen a červen zveřejníme s předstihem, jakmile budeme znát datum otevření divadel a podmínky jejich provozu.
Děkujeme za váš zájem a těšíme se na živá setkání s vámi.

Všechny pokladny Národního divadla jsou do odvolání uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Přibližná délka představení

2 hodiny 40 minut, 2 přestávky 20 minut

Nastudování

V češtině, anglické, německé titulky

Premiéra

11. září 2005

Její pastorkyňa je jednou z nejpůsobivějších a nejuznávanějších Janáčkových oper doma i ve světě. Vesnická dívka Jenůfa postupně přichází o všechno – o krásu, o dítě, o čest i o milého. Přesto najde naději a důvod, proč žít dál.

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Autor libreta
Leoš Janáček
Scéna a kostýmy
Daniel Dvořák
Sbormistr
Pavel Vaněk
Dramaturgie
Pavel Petráněk

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla

Velmi dlouhá a komplikovaná cesta zrodu této opery byla nakonec korunována obrovským úspěchem na domácích i zahraničních scénách. Právě Její pastorkyňa udělala ze svého tvůrce světově uznávaného operního dramatika. Janáček se smyslem pro zemitou dramatičnost i s velkým soucitem vykreslil lidské vztahy utvářené prostředím drsného světa uzavřené vesnické komunity, kde člověk žije na očích druhým. To zasahuje do života dívky Jenůfy a především řídí jednání její nevlastní matky Kostelničky, která se za každou cenu snaží udržet si pověst ctnostné ženy a respekt celé vesnice. Činí tak paradoxně tajnou vraždou Jenůfina nemanželského dítěte.

Leoše Janáčka hluboce oslovilo stejnojmenné realistické činoherní drama české spisovatelky Gabriely Preissové, které bylo uvedeno bez valného úspěchu v roce 1890. Skladatelovu úmyslu námět zhudebnit se zpočátku autorka bránila, nicméně o pět let později Janáček přece jen hru upravil do podoby libreta. Zvláštností je, že zachoval prozaickou formu, čímž se stal jedním z průkopníků opery zpívané v próze, nikoli ve verších. Práci na opeře dokončil skladatel až na počátku roku 1903. Národní divadlo v Praze operu kvůli osobním rozepřím tehdejšího šéfdirigenta Kovařovice s Janáčkem odmítlo. Byla tedy nastudována v Brně a její světová premiéra se uskutečnila 21. ledna 1904 v Divadle na Veveří, kde sklidila velký úspěch. V Národním divadle byla poprvé uvedena až o 12 let později. Poté byla nastudována ve Vídni (1918) a dalších metropolích. Americká premiéra v Metropolitní opeře v New Yorku proběhla v prosinci 1924, kdy byla představena s německým textem Maxe Broda. Dnes patří Její pastorkyňa k repertoáru mnoha světových operních scén.

Fotografové inscenace: František Ortmann a Hana Smejkalová

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Její pastorkyňa

programová brožura k inscenaci Její pastorkyňa

70 Kč

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.