Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Fidelio
Opera

Fidelio

Ludwig van Beethoven

Apoteóza lásky, věrnosti, svobody a všelidského bratrství

Státní opera
Anglické titulky
Německé titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

2 hodiny 30 minut, 1 přestávka 20 minut

Nastudování

V němčině, české, anglické titulky

Premiéra

22. září 2018

Opera Fidelio německého skladatele Ludwiga van Beethovena má – s trochou nadsázky – v Německu a Rakousku podobnou slavnostní gloriolu, jakou má u nás Smetanova Libuše. Jediné Beethovenovo operní dílo se zaměřilo na témata zneužití politické moci, osobních obětí a věčné touhy po spravedlnosti a svobodě. Vypráví příběh statečné Leonory, která neváhá podstoupit krajní životní nebezpečí, aby zachránila svého neprávem uvězněného manžela Florestana.

Účinkující

  • 2021-2022
  • 2022-2023

Tvůrci

O inscenaci

Sbor a Orchestr Státní opery

Ludwig van Beethoven zanechal nesmazatelnou stopu jako tvůrce nové kapitoly dějin symfonické i komorní hudby. Přesto intenzivně toužil zkomponovat operu a zvažoval víc než padesát operních námětů. Nakonec napsal jediný operní titul. Libreto skladateli poskytl jeho přítel Joseph Sonnleithner, který do němčiny přeložil a upravil francouzské libreto Jeana-Nicolase Bouillyho Leonora ou l’amour conjugal (Leonora aneb manželská láska). Bouillyho libreto patřilo k žánru tzv. osvobozovací opery, neobyčejně oblíbené během Francouzské revoluce, v níž je hlavní hrdina/hrdinka konfrontován/a se smrtelným nebezpečím a posléze zachráněn/a. Konečný happy end zosobňuje vítězství vznešených humanistických ideálů.

Příběh politického vězně Florestana a jeho statečné manželky Leonory, apoteóza manželské lásky a věrnosti stejně jako idea spravedlnosti a všelidského bratrství Beethovena okamžitě oslovily. Nicméně zhudebnit hluboké mravní poselství lidstvu nikoliv pro symfonickou či komorní platformu, ale pro divadelní scénu, se kterou dosud neměl žádnou zkušenost, to byl úkol, s nímž Beethoven svedl zásadní tvůrčí boj. Jednoznačný triumf přinesla až verze třetí, uvedená ve Vídni 23. 5.1814. V českých zemích operu Fidelio poprvé představil tehdejší kapelník pražského Stavovského divadla Carl Maria von Weber v roce 1814. Inscenace Státní opery uvádí třetí, finální verzi opery z roku 1814.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Fidelio (ČJ)

programová brožura k inscenaci Fidelio

70 Kč

Skladem 5 kusů

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. května od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná od května do října 2022.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek