Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Balet
Divadlo J. K. Tyla

Srdce

Nová scéna

Z důvodu technického vylepšování prodejního systému Colosseum dojde v neděli 4. 12. 2022 od 22:00 k odstávce, a tedy nefunkčnosti webového prodeje. Předpokládaný čas odstávky bude cca 8 hodin. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení.

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Soubor

Divadlo J. K. Tyla (Plzeň)

Přibližná délka představení

2 hodiny, 1 přestávka 20 minut

Srdce

Transplantace srdce je jedním z neuvěřitelných zákroků moderní medicíny. Tíha osudu a chvíle, kdy se člověk stane dárcem srdce, jsou tak emotivní, že se slovy nedají popsat. Snad hudba a tanec vyjádří radost, ale i smutek a bolest, které provázejí toto vítězství lékařské vědy.

Strhující taneční drama inspirované skutečným příběhem. Věnováno všem, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál… Nejen pro milovníky baletu a jiných forem tanečního umění uvádí v koprodukci Agentura SRDCE a Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

Účinkující

  • 2022-2023

Tvůrci

Scénář a libreto
Milana Pokorná
Choreografie a režie
Richard Ševčík
Scéna a kostýmy
Marek Cpin
Projekce
Jakub Mareš
Světelný design
Igor Staškovič
Asistent choreografie
Zuzana Hradilová

O inscenaci

Strhující taneční drama inspirované skutečným příběhem uvádí v koprodukci Agentura SRDCE s.r.o. a Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora CHRISTIAANA NEETHLINGA BARNARDA, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek.

Odvážný taneční projekt SRDCE vypráví hluboký lidský příběh Eriky a Sebastiana, dvou studentů medicíny. Po bezstarostném studiu na vysoké škole se jejich cesty na čas rozdělí. Naposledy spatří Sebastian svou milovanou Eriku v nemocnici, jako její lékař.

Autorce příběhu, lékařce MILANĚ POKORNÉ, osud Eriky skutečně zkřížil cestu. Až po mnoha letech nalezla způsob, jak silný zážitek sdělit. Beze slov. K realizaci svého originálního projektu oslovila RICHARDA ŠEVČÍKA, choreografa s citem pro vykreslení jednotlivých postav a darem vyprávět příběh pohybem. Velký prostor ponechala autorům hudební předlohy, rockovým hudebníkům a skladatelům JANU REJENTOVI a PAVLU LOCHMANOVI. Jejich hudební kompozice propojuje pocity hlavních postav s divákem. Díky tomuto tvůrčímu týmu vzniklo taneční drama SRDCE, jež vás nenechá v klidu…

Dílo je věnováno lidem celého světa, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál.

Srdce…

„Není divu, že si v průběhu mnoha století vydobylo tak významné místo v náboženství, poezii či próze. Milujete srdcem, ze srdce také nenávidíte a mnozí se domnívají, že právě zde sídlí vaše duše. Zamyslel jsem se nad tím, kolikrát se během svého života smrštilo a uvolnilo a je-li skutečně schopno reagovat na jakoukoliv lidskou emoci. Vložil jsem ruku do Blaibergova hrudníku, vyjmul jeho srdce a položil jej na misku. Odstranil jsem i jeho duši?“                    Christiaan Neethling Barnard

Odborná spolupráce: prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.

Fotografie: Mário Bakuą, Irena Štěrbová
Foto vizuál: Martina Root

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. prosince od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce května 2023.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní), který je od 3. prosince 2021 po generální rekonstrukci opět otevřen pro veřejnost. Ceník a provozní řád naleznete zde.

Občerstvení na Nové scéně

Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona