Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Balet
Divadlo J. K. Tyla

Srdce

Nová scéna
Světová premiéra

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Soubor

Divadlo J. K. Tyla (Plzeň)

Srdce

Transplantace srdce je jedním z neuvěřitelných zákroků moderní medicíny. Tíha osudu a chvíle, kdy se člověk stane dárcem srdce, jsou tak emotivní, že se slovy nedají popsat. Snad hudba a tanec vyjádří radost, ale i smutek a bolest, které provázejí toto vítězství lékařské vědy.

Strhující taneční drama inspirované skutečným příběhem. Věnováno všem, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál… Nejen pro milovníky baletu a jiných forem tanečního umění uvádí v koprodukci Agentura SRDCE a Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

Účinkující

  • 2021-2022
  • 2022-2023

Tvůrci

Scénář a libreto
Milana Pokorná
Choreografie a režie
Richard Ševčík
Scéna a kostýmy
Marek Cpin
Projekce
Jakub Mareš
Světelný design
Igor Staškovič
Asistent choreografie
Zuzana Hradilová

O inscenaci

Strhující taneční drama inspirované skutečným příběhem uvádí v koprodukci Agentura SRDCE s.r.o. a Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora CHRISTIAANA NEETHLINGA BARNARDA, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek.

Odvážný taneční projekt SRDCE vypráví hluboký lidský příběh Eriky a Sebastiana, dvou studentů medicíny. Po bezstarostném studiu na vysoké škole se jejich cesty na čas rozdělí. Naposledy spatří Sebastian svou milovanou Eriku v nemocnici, jako její lékař.

Autorce příběhu, lékařce MILANĚ POKORNÉ, osud Eriky skutečně zkřížil cestu. Až po mnoha letech nalezla způsob, jak silný zážitek sdělit. Beze slov. K realizaci svého originálního projektu oslovila RICHARDA ŠEVČÍKA, choreografa s citem pro vykreslení jednotlivých postav a darem vyprávět příběh pohybem. Velký prostor ponechala autorům hudební předlohy, rockovým hudebníkům a skladatelům JANU REJENTOVI a PAVLU LOCHMANOVI. Jejich hudební kompozice propojuje pocity hlavních postav s divákem. Díky tomuto tvůrčímu týmu vzniklo taneční drama SRDCE, jež vás nenechá v klidu…

Dílo je věnováno lidem celého světa, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál.

Srdce…

„Není divu, že si v průběhu mnoha století vydobylo tak významné místo v náboženství, poezii či próze. Milujete srdcem, ze srdce také nenávidíte a mnozí se domnívají, že právě zde sídlí vaše duše. Zamyslel jsem se nad tím, kolikrát se během svého života smrštilo a uvolnilo a je-li skutečně schopno reagovat na jakoukoliv lidskou emoci. Vložil jsem ruku do Blaibergova hrudníku, vyjmul jeho srdce a položil jej na misku. Odstranil jsem i jeho duši?“                    Christiaan Neethling Barnard

Odborná spolupráce: prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.

Fotografie: Zbyněk Raboň, Karel Audy
Foto vizuál: Martina Root

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. června od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná od června do listopadu 2022.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní), který je od 3. prosince 2021 po generální rekonstrukci opět otevřen pro veřejnost. Ceník a provozní řád naleznete zde.

 

Občerstvení na Nové scéně

Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona