
Balet
Duben 2022
Velké kouzlo BatoLaterny
Batolatům vstup povolen
Národní divadlo má poprvé ve své historii v repertoáru titul speciálně určený pro nejmenší děti. 16. března 2022 měla na Nové scéně premiéru inscenace BatoLaterna, kterou Laterna magika připravila pro děti od 6 měsíců do 3 let a jejich dospělý doprovod. Pozorovat děti, jak bezprostředně reagují na dění na jevišti, a v duchu se na chvíli zase stát dítětem, to je velké kouzlo BatoLaterny. Jak pravila jedna z divaček: „Několikrát mi bylo líto, že už nejsem malá.“
„BatoLaterna má velmi milou poetiku, dětem se nevnucuje a nesklouzává k laciným snahám o upoutání pozornosti. Scéna a všechny rekvizity jsou náramně barevné a nápadité, ale ne křiklavé a vizuálně bulvární, jak to často u hraček i divadla pro děti vídáme. Inscenace je hravá, veselá a hlavně chytrá. Nepotřebuje efekty, k zabavení diváka z nejnáročnějších jí stačí tři páry ponožek."
Opera plus, Michaela Kessler

Laterna magika I BatoLaterna: Pavlína Červíčková – foto: Vojtěch Brtnický


Plyšové kachničky
pro Ukrajinu
Tým připravující inscenaci BatoLaterna myslel i na Ukrajinu. Tanečníky, režisérku i její asistentku k tomu inspirovaly rekvizity – plyšové kachničky, které jsou ušité v ukrajinských barvách.
Sdílet na sociálních sítích

Balet
Září 2025
Liliom: Darovat synovi hvězdu z nebe
Balet Liliom Johna Neumeiera – tragický příběh lásky i snová pohádka o vykoupení v české premiéře Baletu Národního divadla

Foyer, Balet
Září 2025
Tereza Podařilová: baletní ikona v Síni slávy ND
Umění, které se stalo měřítkem – od Carmen po Valmonta. Národní divadlo ocenilo svou legendu

Balet, Rozhovory
Září 2025
Dokonalost není zajímavá. Balet musí být vášeň, říká sólista Baletu ND Danilo Lo Monaco
Z Palerma přes La Scalu až na jeviště Národního divadla. Rozhovor s Danilem Lo Monacem