Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Laterna magika online aneb Kdo vás vede?

15. 4. 2020

Laterna magika
Od 18. března máte možnost se každý všední den v 11 hodin připojit na Facebooku k tanečníkům Laterny magiky a zatrénovat si společně s nimi – hodiny cvičení Pilates nebo lekce klasického a moderního tance jsou určené pro každého, kdo má chuť se zdravě hýbat. Hodiny jsou v prostoru uzpůsobeny tak, aby je každý zvládl i ve vlastním obývacím pokoji nebo kuchyni. A s kým trénujete? Naše lektory jsme už představili i online, tady si znovu můžete připomenout, kdo vás vede:

Ondřej Martiš absolvoval na Taneční konzervatoři Brno, byl členem Jihočeského divadla a Divadla J. K. Tyla, odkud přešel do Laterny magiky. Je rovněž muzikálovým tanečníkem a v poslední době se věnuje technice Pilates.

Čemu se věnujete ve svých lekcích? Zvládne cvičit každý?
🍀 V mých lekcích jde o metodu Pilates, která se zaměřuje na stabilizaci těla, především jeho středu, a posílení všech svalových linií v komplexním zapojení. Ano, cvičit zvládne každý. Během lekce nabízím modifikace, které činí cvičení jednodušším, případně uvádím variace cviku pro lepší zvládnutí, a tím pádem i jeho provedení. Sám Joseph Pilates cvičil všechny cviky, které uvádím, až do vysokého věku 83 let.

Jaké styly nebo techniky učíte v „offline světě“?
🍀 V běžném offline světě mě oslovuje především taneční technika Jazz dance. Používá se především jako součást muzikálových produkcí. Sám vedu kurz s názvem Muzikál ve studiu Fidanceart v Plzni. Na lekcích se zaměřujeme na techniku, ale pravidelně připravujeme také dvě taneční čísla. Zde se hodně zaměřuji, aby to nebylo jen o krokových vazbách, snažím se vytvářet takovou malou show. Samozřejmě ale dbám na to, aby se v choreografiích objevovala i technika. Dále vedu kurzy Contemporary dance, ve kterém pracuji podobným způsobem. Zde bych chtěl poukázat na vysokou zdatnost účastníků mých kurzů. Pro zábavu vedu i kurzy DanceWorkoutu, kde spojuji tanec a cardio s posilováním zábavným způsobem. Dále pravidelně spolupracuji s tanečním centrem Petry Parvoničové, taktéž v Plzni (DCPP).
Pilates je pro mě nejnovější sféra, kde se rozvíjím. Technika mě pohltila a dovedu si představit svou budoucnost jako Pilates instruktor. Studio, kde si vytvářím certifikaci, je velmi příjemné a vždy se tam s radostí vracím (Simply Pilates Jiřího Janečka). Teď když je karanténa a jsem většinu času doma, jsem velmi vděčný za příležitost sdílet mé nově nabyté znalosti a zpříjemňovat tím den svému širokému okolí. Nejvíc času věnuji odpočinku, na který v běžném provozu je času velmi málo. Hodně času trávím čtením a sledováním různých filmů a seriálu. To vše prokládám cestováním za rodinou a pro odreagování peču a vařím.

Má na vás karanténa nějaké další dopady? Jak se cítíte ohledně své budoucnosti?
🍀 Dopady? Zatím udržuji klidnou hlavu s pozitivní myslí a věřím, že všechna povinná a důležitá opatření budou co nejkratší. Trošku se to ve mě bije. Na jedné straně si velmi užívám volno a s tím spojené lenošení, hodně spánku atd., protože sám bych si ho jistě tak v celku nenaplánoval, na druhé straně trošku závidím lidem, co chodí do práce. Zde jsou dvě roviny: mají zajištěný finanční příjem a zároveň mají režim a náplň dnů. Tím, že nejsem zvyklý mít tolik volného času, trošku nevím, co se sebou. Proto mě těší přízeň a ohlasy na živé vysílání Laterny magiky. #DYCKYLATERNA

Pavlína Červíčková je absolventkou Taneční konzervatoře hlavního města Prahy. Kromě Laterny magiky účinkuje v Černém divadle Jiřího Srnce, spolupracuje se současnými choreografy ad. Natočila klip k písni Runaway amerického zpěváka Kanye Westa, se kterým účinkovala na večeru Video Music Awards v Los Angeles pro MTV a na jeho světovém turné k albu Dark Fantasy. Je také choreografkou a uměleckou vedoucí Festivalového baletu Praha, se kterým vystupuje v německy mluvících zemích.

💃 V mých lekcích se věnujeme klasickému tanci – baletu, který je přizpůsoben domácím podmínkám, tedy menšímu prostoru. Lekce trvají zhruba 60 minut, provádíme protažení celého těla, základní cvičení u tyče (židle, stolu, kuchyňské linky...), cvičení na volnosti a skoky velmi omezeně.

❓ Vystudovala jste pedagogiku tance. Věnujete se jí v „offline světě“ aktivně?
💃 V „offline světě“ se věnuji výuce dětí od tří let, kde se jedná o tzv. pohybovou přípravku, která obsahuje rozvinutí základních pohybových dovedností, rozvinutí muzikálnosti a přirozené tanečnosti. Dále vyučuji klasický tanec – balet dospělé amatéry. Příležitostně pak vyučuji děti všech věkových kategorií klasický tanec, soudobé taneční techniky či baletní průpravu mladých sportovců, jako jsou skokani do vody nebo moderní gymnastky. Pedagogice se věnuji od absolvování Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, což mě velmi oslovilo a přimělo právě i ke studiu pedagogiky na HAMU.

❓ Jak na vás zatím působí omezení způsobené současnou krizí a karanténou?
💃 Jak na mě působí omezení způsobené pandemií koronaviru? Musím se přiznat, že si to prozatím velmi užívám. Odbourávám a léčím blokaci krční páteře a pohmožděného trapézového svalu, které jsem neměla šanci v „normálním“ divadelním zápřahu před premiérou šetřit, natož léčit. Mám krásně uklizeno. Každý den vařím, což miluji, a věnuji se více mým nejbližším a mé fence Máje. Mám spoustu času na čtení a přemýšlení... Ale samozřejmě mi chybí pohyb – tanec, jeviště, kamarádi a naše skvělá šatna v divadle... 😁 (zasvěcení pochopí). Pochopitelně doufám, že tento stav nepotrvá dlouho a brzy se všichni sejdeme na baletním sále na živo.

Baletní mistryně Zuzana Hrzalová působí v Laterně magice od roku 1982, zasvětila jí svou kariéru jako tanečnice i jako taneční pedagožka. Zadává tréninky klasického tance a o ten se s vámi také dělí online, pracuje s dětmi i s dospělými amatéry, učí v tanečních studiích i na konzervatoři:

Máme za sebou už měsíc karantény. Jak ji trávíte – a snášíte?
🌻 Ano, je to už dlouhá doba. Ze začátku jsem byla hodně aktivní. Chtěla jsem udělat věci, na které nemám za normálního provozu čas. Vyklidit skříně, sklep. Člověk zjistí, kolik věcí vůbec nepotřebuje. Chybí mi kontakt s lidmi, ten osobní. Stýská se mi po lidech z divadla a po mých studentech a žácích.

V Laterně magice jste strávila celou aktivní kariéru. Na které inscenace a tvůrce vzpomínáte nejraději?
🌻 Samozřejmě na moje první představení Sněhová králova, kde jsem tančila ve sboru. Postupně jsem dostávala i menší sóla (Kouzelný cirkus – čtvrtá múza), až sólové role. Krásná práce pro mě byla při zkoušení Kouzelné flétny s choreografem Liborem Vaculíkem, také s italskou choreografkou Robertou Mattioli na představení Minotaurus, anebo s choreografem Jean-Pierrem Aviottem na představení Casanova.

Tančila jste relativně dlouho, až do 46 let. Nestýská se vám ještě po jevišti?
🌻 Ano, tančila jsem dlouho. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem za celou svou taneční kariéru neměla žádné vážné zranění. Po jevišti se mi už nestýská. Čím je člověk starší, tím je více nervózní, a tím pádem, když je nervozita větší než prožitek, je nejvyšší čas skončit. I když občas při dozorech, jsou to také „pěkné nervy“:-)

Zažila jste se souborem také mnoho zájezdů do zahraničí. Které byly opravdu nezapomenutelné?
🌻 Zájezdů bylo hodně, i když moji dřívější kolegové jich zažili mnohem víc. Úžasné bylo Japonsko. Byli jsme zde šest týdnů a díky tomu, že jsme hráli na více místech, jsme ho hodně procestovali. Pak dále: šest týdnů v Kanadě, v Izraeli jsme hráli v Amfiteátru, ve Volosu na zahájení Olympijských her, byli jsme na Capri… atd.

Co všechno obnáší vaše práce v divadle nyní?
🌻 Jako baletní mistr v divadle dávám tréninky a vedu zkoušky. Jsem asistent choreografa v některých představeních, u kterých mám pak večer dozor.

Učíte také děti i dospělé amatéry v tanečních studiích, věnujete se všude klasické taneční technice?
🌻 Mimo divadlo vedu ještě tréninky pro dospělé ve studiu Dance Perfect, to je hezká práce. Učím také studenty na konzervatoři Taneční centrum Praha, což mě hodně baví, a mám také několik hodin v taneční školičce Cinderella.

Mnoho lidí dnes má „klasiku“ jako koníček, ale je opravdu bezpečná? Na co by měl člověk především myslet, aby pro něj byla zdravá a prospěšná?
🌻 Klasika je teď hodně oblíbená, není to ale jen cvičení na muziku. O každém pohybu se musí přemýšlet a muzika nám pomáhá k tanečnosti. Myslím, že je velmi důležité nejít v pohybu přes sílu a tělesné dispozice, to pak může být i nebezpečné.

Alexem Sadirovem si čas od času můžete vyzkoušet lekci založenou na moderních tanečních technikách. Narodil se ve Lvově, vedle baletu vyrůstal na streetové/urban scéně, absolvoval na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy v oboru klasický tanec, se souborem Bohemia Balet po studiích procestoval téměř celý svět. Byl vybrán jako jediný tanečník a freestyler Bobbyho McFerrina na pražském koncertě s názvem Solo Show 2015, působil jako tanečník na koncertech Jiřího Korna, Karla Gotta a dalších českých umělců, stejně tak i v muzikálech. Věnuje se hudební produkci a djingu, pořádá pravidelnou taneční událost Triple Shot Party na Nové scéně ND.

Co je náplní vašich lekcí?
Hodiny moderního tance. Současný tanec vychází z různých technik a každý pedagog si vytváří vlastní styl. Já si přeji, aby měl každý z pohybu radost a něco si z lekce pro sebe vzal. Když to bude posílení těla, zlepšení pohybové paměti, koordinace nebo různé provedení určitých pohybů, budu jen rád. Přál bych si, aby každý našel pro tanec ve svém životě místo.

Kde všude se věnujete výuce v „offline světě“?
Za normálních okolností učím lekce moderního tance Studia Nové scény zde v Laterně magice. Dále vyučuji na Mezinárodní Konzervatoři Praha a jsem lektorem a choreografem v Taneční škole ROXTON, kde jsem také vyrůstal.

Jak trávíte současné dny korona-krize?
Trávím hodně času s rodinou, to je moc fajn. Při prvním týdnu karantény jsem musel také dost času věnovat přípravě materiálů pro distanční výuku pro studenty konzervatoře, součástí jsou texty i videa, nezdá se to, ale jde o docela zdlouhavý proces. K tomu si užívám i chvíle s hudbou, vytvářím live DJ sety atd. Například jsem hrál živý DJ set pro BlackBoxRadio (electronic, deep/tech house). K tomu tohle streamování s Laternou magikou, které se také musí připravit dopředu, takže si na nedostatek práce nemohu stěžovat.

 

Sdílet na sociálních sítích