MENU

Ilona Smejkalová

Dramaturgyně Činohry

Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci – Teorii a dějiny literatury, divadla a filmu.

V roce 1994 nastoupila coby dramaturgyně v Horáckém divadle v Jihlavě. Následně začala vyučovat na Vyšší odborné škole herecké, dále na Vyšší odborné škole tvůrčího psaní Josefa Škvoreckého a pět let působila jako pedagog také na Osmiletém gymnáziu Buďánka v Praze.

Jako dramaturgyně je spjata s několika českými divadly – s Divadlem Příbram, Divadlem Petra Bezruče v Ostravě a Městským divadlem v Kladně, kde všude působila rovněž jako tisková mluvčí. S dalšími divadly pak navázala externí dramaturgickou spolupráci – jednalo se např. o A-studio Rubín, Moravské divadlo Olomouc, Městské divadlo Mladá Boleslav, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Divadlo Ungelt a Divadlo DISK. Věnovala se i jednorázovým muzikálovým a divadelním produkcím. Čtyři roky spolupracovala se Studiem Ypsilon, coby externí dramaturg, následně jako jeho manažerka a tisková mluvčí. 

V poslední době často spolupracovala s režisérem Danielem Špinarem (Racek a MiláčekMěstském divadle Kladno, Žebrácká operaKlicperově divadle v Hradci Králové nebo Můj romantický příběhDivadle Petra Bezruče v Ostravě) či s režisérským tandemem Jana Borny a Miroslava Hanuše (Kabaret KainarKainar a O líné babičceDivadle v Dlouhé). 

Jako scénaristka se od roku 2002 externě podílí na pořadech ČT „Divadlo žije!“, "Děti sametu" a "Nejkrásnější pohádky". Je také již několik let členkou poroty dramatické soutěže o „Cenu Alfréda Radoka“.

Od roku 2014 do července 2015 působila v Národním divadle v Brně jako dramaturgyně a zástupkyně uměleckého šéfa Mahenovy činohry NdB.

Od sezony 2015/2016 posílila stávající dramaturgický tým Národního divadla v Praze a podílela se coby dramaturgyně na inscenacích Manon LescautTři sestry, Pýcha a předsudekKrvavá svatba a Jsme v pohodě.

Aktualizace: říjen 2017

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.