MENU

Ilona Smejkalová

Dramaturgyně Činohry

Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci – Teorii a dějiny literatury, divadla a filmu.

V roce 1994 nastoupila coby dramaturgyně v Horáckém divadle v Jihlavě. Následně začala vyučovat na Vyšší odborné škole herecké, dále na Vyšší odborné škole tvůrčího psaní Josefa Škvoreckého a pět let působila jako pedagog také na Osmiletém gymnáziu Buďánka v Praze.

Jako dramaturgyně je spjata s několika českými divadly – s Divadlem Příbram, Divadlem Petra Bezruče v Ostravě a Městským divadlem v Kladně, kde všude působila rovněž jako tisková mluvčí. S dalšími divadly pak navázala externí dramaturgickou spolupráci – jednalo se např. o A-studio Rubín, Moravské divadlo Olomouc, Městské divadlo Mladá Boleslav, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Divadlo Ungelt a Divadlo DISK. Věnovala se i jednorázovým muzikálovým a divadelním produkcím. Čtyři roky spolupracovala se Studiem Ypsilon, coby externí dramaturg, následně jako jeho manažerka a tisková mluvčí. 

V poslední době často spolupracovala s režisérem Danielem Špinarem (Racek a MiláčekMěstském divadle Kladno, Žebrácká operaKlicperově divadle v Hradci Králové nebo Můj romantický příběhDivadle Petra Bezruče v Ostravě) či s režisérským tandemem Jana Borny a Miroslava Hanuše (Kabaret KainarKainar a O líné babičceDivadle v Dlouhé). 

Jako scénaristka se od roku 2002 externě podílí na pořadech ČT „Divadlo žije!“, "Děti sametu" a "Nejkrásnější pohádky". Je také již několik let členkou poroty dramatické soutěže o „Cenu Alfréda Radoka“.

Od roku 2014 do července 2015 působila v Národním divadle v Brně jako dramaturgyně a zástupkyně uměleckého šéfa Mahenovy činohry NdB.

Od sezony 2015/2016 posílila stávající dramaturgický tým Národního divadla v Praze.


Inscenace v Národním divadle:

Kytice (režie: SKUTR, Národní divadlo, 2019)
Návštěva (režie J. Frič, Nová scéna, 2018)
Vítejte v Thébách (režie D. Špinar, Stavovské divadlo, 2018)
Jsme v pohodě
 (režie B. Holiček, Nová scéna, 2017)
Krvavá svatba (režie SKUTR, Stavovské divadlo, 2017)
Manon Lescaut (režie D. Špinar, Národní divadlo, 2016)
Pýcha a předsudek (režie D. Špinar, Národní divadlo, 2016)
Tři sestry (režie D. Špinar, Stavovské divadlo, 2016)


Aktualizace: březen 2019

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.