Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Steve Reich – Dolly (z videoopery Three tales)

Biografie

Oceňovaný americký skladatel, zástupce a průkopník hudebního minimalismu. Od dětství se věnoval hře na klavír, ve čtrnácti letech začal studovat hru na bicí nástroje. Během studií na Cornell University se vedle filozofie zabýval hudbou, krátce po promoci nastoupil na Juilliard School a dále na Mills College v Oaklandu. Během své kariéry vytvořil řadu kompozičních postupů, je považován za jednoho z mála žijících skladatelů, kteří změnili běh hudebních dějin. Ve svém díle často cituje J. S. Bacha, B. Bartóka, C. Debussyho, A. Schnittkeho nebo I. Stravinského, vliv na něj měla i jazzová tvorba a jména jako E. Fitzgerald nebo A. Deller, stejně jako africká hudba, kterou studoval v Ghaně.

V 90. letech byla jeho spolupracovnicí manželka Beryl Korot, se kterou vytvořili opery The Cave či Three Tales. První jmenované dílo zkoumá kořeny judaismu, křesťanství a islámu, druhé se zabývá katastrofou vzducholodi Hindenburg, testováním nukleár- ních zbraní a problematikou klonování. Mezi Reichova nejznámější díla patří Music for 18 Musicians, Tehillim, Clapping Music, Drumming, Different Trains, The Desert Music či Triple Quartet.

Steve Reich je držitelem celé řady ocenění jako Edward MacDowell Medal, Polar Music Prize nebo Pulitzer Prize for Music. Získal čestný doktorát na New England Conservatory of Music v Bostonu a na Royal College of Music v Londýně. V roce 2014 obdržel Zlatého lva na La Biennale di Venezia za celoživotní přínos hudbě.