Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Sabina Králová

Sabina Králová

Biografie

Po maturitě na zdravotnické škole vystudovala herectví na pražské DAMU (absolvovala v roce 1993). Běhen studií už hrála v pražském Činoherním klubu (např. Vlastička a další menší role v inscenaci Obsluhoval jsem anglického krále).

V roce 1993 získala angažmá v Divadle Na zábradlí, kde představovala mimo jiné Kláru v Grossmanově nastudování Dona Juana, Bordelmamá ve hře Dům radosti, dům smutku aj.). V letech 1994-96 byla členkou Divadla Labyrint (Kassandra a Hermione v Pokořitelích Tróje, Dcera v Měsíčním svitu, Marina v Periklovi, Ela v Hodině lásky, Verlainova žena a Baudelairova sestra v Úplném zatmění aj.). V té době hostovala také v ústeckém Činoherním studiu (Évi v Kočce na kolejích).

Do Národního divadla vstoupila v roce 1995 (ještě jako host) titulní Lope de Vegovou Doroteou. Vzápětí se stala řádnou členkou Činohry a následovaly role další – např. Hipolyta (Shakespeare: Sen noci svatojánské), převzatá role Clarice, později Beatrice Rasponi (Goldoni: Sluha dvou pánů), Rozárka (Tyl: Paličova dcera), Bianca (Shakespeare: Othello), Eva a Nevěsta (lidové Pašije), Líza Papanek a další (Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále), Charmian (Shakespeare: Antonius a Kleopatra), Markétka (Bulgakov: Mistr a Markétka), Margareta (Shakespeare: Mnoho povyku pro nic), Olga (Rut: Olga a ďábel), Kassandra (Aischylos: Oresteia), Žena (Volánková: Stísněná 22), hrála Jenifer Bartonovou (Mastrosimone: Jako naprostý šílenci), Lauru (Penhall: Slyšet hlasy), v poslední době jsme ji viděli jako Lady Teazlovou v Sheridanově Škole pomluv a jako Genii ve Schnitzlerově hře Duše – krajina širá, hrála Slečnu Lucy ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládí, Třetí královnu ve Fletcherově a Shakespearově hře Dva vznešení příbuzní, Vitu v O´Brienové VirginiiMyslivcovou v adaptaci Němcové Babičky, Cizí kněžnu v Jiráskově LucerněJenny v Brechtově / Weillově Žebrácké opeřeKamilu ve Frielových Listech důvěrnýchLady Annu v Shakespearově Richardovi III., Helenu v Shakespearově Troilovi a KressiděKaren Westonovou v Lettsově Srpnu v zemi indiánůEvu a Michaelu v Zelenkových Ohrožených druzíchChrobačku v Ze života hmyzu aj.


FILM A TELEVIZE

Spolupracuje s televizí i filmem (např. televizní inscenace Kočka na kolejích, Periférie aj.).

ROZHOVORY

Dlouho jsem si nedovedla představit, že budu herečka, Scena.cz, 8. 1. 2007