Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Petr Pelzer

Petr Pelzer

Stálý host Činohry

Biografie

Po studiích herectví na JAMU v Brně (1963) a po vojenské prezenční službě (v AUSu) se stalo jeho prvním působištěm Divadlo Maringotka v Praze (1965-68). Hostoval v té době též v Divadle Na zábradlí (ve Hře na Zuzanku). V letech 1968-79 byl členem olomouckého Divadla O. Stibora (Mercucio v Romeovi a Julii, Martin Kabát v Hrátkách s čertem, Karel IV. v Noci na Karlštejně, Starbuck v Obchodníkovi s deštěm, Horacio v Hamletovi aj.), v dalších pěti letech byl angažován nejdříve v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a následně v tamním Státním divadle (např. Valdštejn ve Vévodkyni valdštejnských vojsk, titulní Hans Kohlhas, Vávra v Maryše, Goring ve Čtrnáctém hraběti Guerney, Faustus v Krysařovi).

Potom už vedla jeho cesta do Prahy – nejdříve do Městských divadel pražských (1984-94), kde si zahrál mimo jiné Hardiga v Přeletu nad hnízdem kukačky, Otce v Obchodníkovi s deštěm, Tommyho ve Skleněném zvěřinci.

V roce 1994 se stal členem Činohry Národního divadla. Naši diváci měli příležitost ho nejdříve vidět v převzaté roli Hynka z Dubé v Hilbertově Falkenštejnovi a jako Kreóna v Eurípidově Médeie. Následovaly role další: Duch, Žitobílek a Učitel v Klicperových Weselohrách, Phill Cullen v Syngeově Hrdinovi Západu, Kruger v dramatizaci Greenova Doktora Fischera ze Ženevy, Šigalev v Dostojevského Běsech, Poutník a Apoštol Petr v lidových Pašijích, Rimský a Profesor v Bulgakovově Mistrovi a Markétě, Král ve Fischerové Ptáku Ohnivákovi, Ivan v Rutově Olze a ďáblovi, převzal roli Antonia v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic, dále hrál mimo jiné Druhého boha v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Senátora volského v Shakespearově Coriolanovi, Popela v Tylových Krvavých křtinách, Šenkýře ve Šrámkových Zvonech, Serknitze ve Schnitzlerově hře Duše – krajina širá, Otce v Kohoutově Malé hudbě moci, Křivdu v Jiráskově Otci, Faráře ve Františákově hře Doma, Pana Neděle v Molierově Donu Juanovi a Horstera v Ibsenově Nepříteli lidu, Dr. Shaa v Shakespearově Richardovi III.Potkana v Čaji u pana senátora, Vincentia ve Zkrocení zlé ženyNestora v Troilovi a KressiděStojmíraRadúzovi a MahuleněVítka ve Věci MakropulosKavárníka v NosorožciPavla Koženého ve Stroupežnického Našich furiantech, Doktora Lombardiho v Goldoniho Sluhovi dvou pánů ad.

V současné době hraje na jevišti Národního divadla Nalejváčka ve Strakonickém dudákovi.

Intenzivně se věnuje práci v rozhlase a v dabingu, občas hostuje i v jiných divadlech (např. v Divadle Miriam), spolupracoval na zvukových snímcích Divadla S+H. Diváci ho znají i z filmů a televizních inscenací.

FILM A TELEVIZE

Hrál například ve filmech Žert, Smrt krásných srnců, Člověk proti zkáze, Atentát na ministra financí, Ztracená brána, v seriálech Jahody na stéble trávy, Přítelkyně z domu smutku, Černí andělé, Čapkovy kapsy, Sanitka 2.