Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Petr Kotvald

Petr Kotvald

Host Opery

Biografie

 

Petr Kotvald, zpěvák s nezaměnitelným hlasem a stylem, který strávil na forbíně více jak tři a půl tisícovku svých koncertů, patří k významným osobnostem české populární hudby. Pochází ze Žatce, kde vyrůstal a kde i poprvé stál na jevišti. Když jako amatérský zpěvák zabodoval v soutěžích Mladá píseň Jihlava (1979)  a Děčínská kotva  (1980), zároveň už studoval na elektrotechnické fakultě ČVUT a v roce 1984 dosáhl titulu inženýra. V roce 1981 se stal spolu se Stanislavem Hložkem členem doprovodného dua naší tehdy nejúspěšnější zpěvačky Hany Zagorové. Nadmíru úspěšná dvojice se zapsala mnoha společnými hity, včetně dodnes komerčně nepřekonaného Holky z naší školky  (1983). Na jaře 1986 začal Petr Kotvald vystupovat s vlastní skupinou Trik a cílevědomě pracoval na jevištní prezentaci s výraznou choreografií a kostýmy. Jeho jméno se stalo značkou kvality a především ve spojení s osvědčeným autorským tandemem Parma / Cmíral mnohokrát dobylo nejen hitparády (Cena Melodie, mnohonásobný Discoslavík, stříbrný a bronzový slavík, Hit roku 2001), ale i srdce spousty fanoušků. Jeho nezapomenutelné hity – Je v tahu a Gejzír  (1987), Milujem se čím dál víc  (1989), Dej nám sex a Plačky  (2000), Mumuland  (2001), Marilyn (2004), kontroverzní Na Letný léto  (2006) či Aka Huka Daka  (2007) a Hully Gully  (2011)stále rotují v řadě českých rádií a mnohé z nich, stejně jako vánoční Vánoce hrajou glórijá  (1999) téměř zlidověly.
Ač je mnohdy vnímán zejména jako interpret tanečních hitů, je rovněž zpěvákem balad a šansonů. Účinkoval v muzikálech na ledě – Romeo a Julie  (2003, Paris) a Mrazík (2005, Ježibaba) a aktuálně hostuje v Klicperově divadle v Hradci Králové ve hře Koule  (2012). Válka s mloky je jeho první zkušeností s operou.

Aktualizace: listopad 2012