Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Lukáš Timulák

Biografie

Po studiu na Taneční konzervatoři v Bratislavě a na Akademie de Danse Classique Princesse Grace v Monaku nastoupil v roce 1997 do baletního souboru v Monte Carlu, kde tančil následující tři roky.

V roce 2000 odešel do NDT 2 a po dalších dvou letech postoupil do NDT 1, kde působil až do roku 2010. V NDT měl možnost spolupracovat s takovými osobnostmi, jako jsou Jiří Kylián, Wiliam Forsythe, Mats Ek, Paul Lightfoot / Sol Leon, Hans van Manen, Ohad Naharin, Crystal Pite, Johan Inger, Wayne McGregor a další.

Během svého působení v NDT se začal věnovat i choreografii. Od roku 2001 připravoval pro choreografické workshopy v NDT krátké choreografie. Pro C-Scope v Regentes Theater v Haagu vytvořil Dear Reader (2004), Due a Due (2005), Bodily Writing (2007). Pro NDT 1 vznikly pod jeho vedením choreografie Twenty (2005) a I SAW I WAS I (2006) jako součást projektu UPComing Choreographers. Pro NDT 2 vytvořil Oneness (2007), Off spring (2009) a Masculine / Feminine (2011). Tuto choreografii uvedl s úspěchem také v NdB ve večeru Petite Mort (2016).

Jako choreograf spolupracoval s mnoha soubory např. se Slovenským národním divadlem v Bratislavě, Národním divadlem v Mannheimu, Gothenburgským baletem, Kompainií Dantzaz, Baletem Bratislava, Baletem města Sao Paolo v Brazílii, Lucernským divadlem, Tyrolským zemským divadlem v Innsbrucku a s Korzo Productions v Haagu. Jeho zájem o film ho v roce 2012 přivedl ke studiu na Filmové akademii v New Yorku.

Lukáš vytvořil několik krátkých tanečních filmů ve spolupráci s filmovým tvůrcem Rubenem van Leerem, včetně oceněného tanečně-operního filmu Symmetry, který měl premiéru v květnu roku 2015 v rámci festivalu Cinedans v Amsterdamu.

Většina jeho prací vytvořených od roku 2004 vznikla ve spolupráci s designerem Peterem Biľakem, kde společně zkoumají nové koncepty současného tance. Společně také založili nadaci Make Movie Think, kde se zaměřují na multidisciplinární umělecké práce. Zde spojují vizuální a divadelní umění s novými fyzickými a digitálními díly, včetně živých představení, filmů, dokumentů a instalací.

Zdroj: NdB, 2022