Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Ján Zavarský

Ján Zavarský

Biografie

Ján Zavarský (1948) absolvoval Střední školu uměleckého průmyslu v Bratislavě, kde poté studoval nejprve architekturu, potom scénografii u prof. Ladislava Vychodila na Vysoké škole múzických umění (absolvoval v roce 1974).

Ještě v době studií působil jako scénograf v Divadle Andreje Bagara v Nitře (1972/73). V letech 1975–79 byl scénografem Státního loutkového divadla v Bratislavě a poté nastoupil do téže funkce v Trnavském divadle, kde působí dodnes, v současné době jako umělecký šéf. Od roku 1981 pravidelně spolupracuje také s  Divadlem Husa na provázku v Brně.

V letech 1978–1990 vyučoval scénografii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, od roku 1994 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde je v současné době vedoucí Ateliéru scénografie. V letech 1992 a 1993 absolvoval jako hostující scénograf a pedagog studijní pobyt na Miami University, stát Ohio.

Od roku 1996 je předsedou Slovenského národního centra OISTAT (Mezinárodní organizace scénografů a divadelních techniků). Na svém uměleckém kontě má dnes velkou řadu scénografií pro činoherní, loutkové i operní inscenace nejen na Slovensku a v Čechách, ale též v Maďarsku, Jugoslávii, Polsku, Německu, Švýcarsku a USA. Věnuje se rovněž grafickému designu, volné tvorbě a architektuře. Jeho díla byla soustředěna na více než 30 výstavách a získala řadu významných ocenění.

Ján Zavarský dosud vytvořil na 300 výprav k nejrůznějším jevištním žánrům,  v mnoha případech včetně návrhů kostýmů. Z posledních prací v operní oblasti jmenujme Tristana a Isoldu (Národní divadlo v Praze, 2000), Káťu Kabanovou (Slovenské národní divadlo, Bratislava, 2003) a Salome (Národní opera ve Varšavě, 2004). Pro Státní operu Prahu navrhl výpravu k operám La Gioconda, Lohengrin, Faust a Markétka (vše 1997) a k operetě Netopýr (1991).