Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Jan Mikulášek

Režisér

Biografie

Vystudoval JAMU obor činoherní režie. Po škole režíroval v Karlových Varech čínskou hru Letní sníh a pak jej pozval Juraj Deák, aby se zhostil režie Camusova Caliguly v ostravské činohře Národního divadla moravskoslezského. V Divadle Jiřího Myrona následoval Herkules a Augiášův chlév, Sladký život, Fantom Morisvillu, Heda Gablerová (účast na plzeňském mezinárodním divadelním festivalu), v Divadle Antonína Dvořáka Královna Margot, Oidipus ad. Zároveň na několik let zakotvil v Divadle Petra Bezruče jako umělecký šéf, kde režíroval celou řadu inscenací.

Kromě ostravských divadel hostoval Jan Mikulášek např. v Divadle Husa na provázku, v Městském divadle Zlín atd.  V roce 2013, kdy umělecký šéf Reduty převzal vedení Divadla Na zábradlí, se Mikulášek stal kmenovým režisérem této scény. Na repertoáru Divadla Na zábradlí v současnosti nalezneme následující Mikuláškovy režie: BuržoazieCizinec, Europeana, Hamleti, Korespondence V+W, Posedlost, Požitkáři a Zlatá šedesátá (Inscenace roku - Ceny Alfréda Radoka 2013).

Režijní přístup Jana Mikuláška se často opírá o dramatizace románů, původní scénáře či autorské divadlo. Pracuje se střihem, s detailem, s hudebním kontrapunktem i s paralelním odvíjením dějů.

V současnosti patří k nejžádanějším divadelním režisérům, učí též na DAMU.

Aktuální inscenace v Národním divadle: 

Ke zhlédnutí na webu Národního divadla:

V minulosti v Národním divadle

Spalovač mrtvol

režie

J. Mikulášek (2016)

Foto a video galerie